Almatı’da Ne Yenir, Ne İçilir?

almatı beşparmak

Hayvancılığın çok gelişmiş olduğu bir ülke olması hasebiyle Kazakistan, et kültürünün bir hayli önemli olduğu bir ülke. Ülkede özellikle at eti çok tüketilmekte.

Kazakistan’ın en büyük şehri konumunda olan Almatı’da da at eti yoğun olarak tüketilmekte. Hatta ülkede sırf yemek için özellikle at yetiştirenler bile var. Tabi şehirdeki tek tüketim ürünü at eti değil. Şehir, mantı, samsa, pişi gibi hamur işleri ve börekleri ile de zengin mutfak kültürünü ortaya çıkarmakta.

Almatı Mutfağı

Beşparmak

At eti ya da sığır etiyle hazırlanan yemek, Kazakların en meşhur yemeği olma unvanına sahip. Yemek, el ile yenildiğinden beşparmak adını almıştır.

Kazakça Çorbası

Türkiye’deki düğünlerde gelen misafirlere ikram edilmek için yapılan çorbayla benzerlik taşıyan Kazakça Çorbası, et, pirinç ve yoğurt kullanılarak hazırlanmakta.

Uygur Mantısı

Kayseri Mantısına nazaran daha iri olan bu mantı, büyük hamur parçaları halinde buharda pişirilerek hazırlanmakta. Uygur Mantısı denmesinin yanında Kazak Mantısı olarak da anılmakta.

Kımız Ve Şubat

Kazakistan’ın geleneksel içeceklerinden olan bu iki içecek, renk olarak birbirlerine benzerlik göstermekte. Ancak at sütünden imal edilen kımız, ekşi ve içimi zor bir içecektir. Şubat ise deve sütü ile hazırlanmakta yumuşak bir tada sahip ve içimi daha kolay. Her iki içeceğin de sağlık açısından faydalı olduğu saptanmıştır.

Kazı (Chuzhuk)

Türklerde olduğu gibi Kazaklar için de sucuk önemli bir yere sahip bulunmakta. Kazı (Chuzhuk) at etinden hazırlanan bir sucuk çeşididir.

Kurdak

Et ve sakatatın kavrulması yordamı ile hazırlanan Kurdak, Kazaklar için etin ne kadar ömemli olduğunu gösteren güzel bir et yemeğidir.

Bavursak

Özel gün ve kutlamalarda gelen misafirlere ikram edilen bavursak, tereyağı, kaymak ve süt kullanılarak hazırlanır. Kızarmış hamurdan yapılan bavursak, ülkenin en meşhur tatlılarındandır.

Lağman

Patates, soğan, biber, havuç gibi malzemelerin kullanılarak hazırlandığı Lağman, şehirdeki birçok restoranda tadabileceğiniz lezzetli bir hamur işidir.

Şorpa

Yeme içme kültüründe önemli bir yer edinen Şorpa, koyun eti, pirinç ve yoğurt kullanılarak hazırlanmakta. Mutlaka tatmanız gereken bir lezzet.

Biletmar:

Bu site çerezleri kullanmaktadır.