Amalfi Gezi Rehberi

tarafından
142
Amalfi Gezi Rehberi

Amalfi gezi rehberi yazımızda, Amalfi ile ilgili bir çok soruya yanıt bulabileceksiniz. Limon kokan sokaklar, manastırlar, tarihi kiliseler ve meydanıyla büyüleyen şehir Amalfi, yaz seyahati için tercih edebileceğiz muazzam bir kasabadır.

Amalfi, İtalya’nın Salerno şehrinde bulunan şirin bir kasabadır. Kasabanın kıyı kesiminde birçok otel ve konaklama yerleri mevcuttur. Denizin güzelliği ile temiz havasına doyamayacağınız kasabanın elbette sakin yerleri de bulunuyor. Ancak gezmeyi seviyorsanız yeni yerleri keşfetme isteğinizle, tarihi yapıtları görmek isteyeceksiniz. Kasabada 14. yüzyıldan kalma fabrika, 9.  yüzyıldan kalma yapılar vardır. İşte Amalfi’de gezeceğiniz yerlerin listesi;

1 – Kasaba Meydanı

İtalyanların müziklerini size hissettirecek bir yer arıyorsanız kasaba meydanı vakit geçirebileceğiniz bir yer. Katedral merdivenlerine oturup bir şeyler içerken sokak müzisyenlerinin muhteşem seslerine eşlik edebilirsiniz.

2 – Museo della Carta

Bina 14. yüzyılda kağıt fabrikası olarak inşa edilmiştir. 1969 yılında ise müze halini almıştır. Binanın orijinal kalmasının nedeni bir tarafında halen üretim yapılıyor olmasıdır. Binada eski makinelerin çalışır haline merak ediyorsanız mutlaka uğrayıp, bu deneyimi tatmalısınız.

3 – St. Andrea Katedrali ( Amalfi Katedrali )

9 . yüzyılda yapılan katedral, Havari Saint Andrew tarafından ithaf ediliyor. Bahçesine girdiğinizde çok sayıda merdiven sizleri karşılıyor. Dış cephesinin canlılığı ve bahçesindeki sütun kemerler dikkat çekiyor. Bunun yanında bahçede birçok heykelde bulunuyor.

4 – Fontana sant’ Andrea Çeşmesi

Çeşme, kasaba kilisesinin  yakınındadır. İyi bir toplanma yeri olarak tercih edilebilir. Hediyelik eşya arayışı içerisindeyseniz çeşmenin etrafında birçok dükkan bulunduğunu söyleyelim. Dilerseniz ufak bir mola verip dinlendikten sonra çevre dükkanlarda alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

5 – Riserva Statale Valle delle Ferriere

Amalfi’nin arka tarafında kalan ulusal parka, yüksek bir dağı aşmanız sonucu ulaşabiliyorsunuz.  Yolda yorulup kısa bir mola vermeyi tercih ederseniz eğer birden fazla restoranlar yürüyüş yolunda mevcuttur.