Amorgos Gezi Rehberi

Amorgos gezi rehberi

Amorgos gezi rehberi yazımızda, Amorgos ile ilgili bir çok soruya yanıt bulabileceksiniz. El değmemiş plajları ve berrak suları ile meşhur ada Amorgos’u tatil için tercih listenizde bulundurmalısınız.

Dramatik ve romantik görünümlere ev sahipliği yapan adanın gezilecek yerleri de bir ayrı güzel. Adanın dünya genelinde pek adı duyulmamış olsa da geçmiş yıllarda ünlü bir filme ev sahipliği yaptığı için Amorgos isminden bahsedilmeye başlanılmış. Önümüzdeki yıllarda Amorgos adası, daha birçok filme ev sahipliği yapacak gibi duruyor. Adanın yakınlarında Naxos ve los adaları yer alıyor. Amorgos’u gezdikten sonra diğer adalara da feribotla ulaşım sağlayabilir, tatilinize kaldığı yerden devam edebilirsiniz. Gezinizi taçlandıracak muazzam güzellikteki yerlere yazımızda yer verdik.

1 – Hozoviotissa Manastırı

Adada tavsiye edeceğimiz gezilecek yerler listesinde ilk sırada bir manastır yer alıyor. Denizden 300 metre yükseklikte inşa edilmiş olan manastır 1088 yılında yapılmıştır. Manastırın içerisinde Meryem Ana ikonası bulunuyor. Manastıra ulaşmak içinse 300’den fazla merdiven çıkacağınızı söyleyelim. Yaz aylarında Yunanistan’ın bunaltan sıcağından kendinizi korumak için Manastıra sabah saatlerinde ziyaret etmelisiniz. Yanınızda ise bol su bulundurunuz.

2 – Chora

Adanın merkezi olan Chora, adada en canlı olan yerlerden biridir. Sanat galerileri, restoranlar, kafeler, yel değirmenleri ve müzeler Chora’da yer alıyor. Chora’da uğramanız gereken en önemli yerlerden biriside Venedik Kalesidir. Kale 13. yüzyıldan kalmadır.

3 – Lagada, Tholaria ve Potamos

Amorgos adasında sakin ve doğal güzellikte olan köyler ilgi gören yerler içerisindedir. Bu köylerden Lagada, Tholaris ve Potamos köylerin mutlaka gezilmesi gerekir.

4 – Aegiali

Aegiali plajı deniz severlerin beğendikleri bir yerdir. Bu plajın diğer plajlara göre daha kalabalık olduğu görülür. Plaja 10 dakika süren bir yolculuk sonrasında ulaşabilirsiniz.  Adada yer alan Tris lerarches, Mouros, Maltezi, Amouidi ve Aasos Pavlos’da diğer güzel plajlardandır.

Biletmar:

Bu site çerezleri kullanmaktadır.