Ankara Ne yenilir, Ne içilir ?

tarafından
192
Ankara Ne yenilir, Ne içilir ?

Saç kavurma

Ankara’da güneydoğu mutfağı tatmak istiyorsanız saç kavurmayı tavsiye edebiliriz. Orta yağlı ve küçük doğranmış koyun etinin ağır ateşte pişirilip soğan, domates, yeşilbiber, dereotu eklenmesiyle hazırlanan karışımın tekrar kısık ateşte pişirilmesiyle yapılan bir yemek türü.

sac kavurma

 

Kebap

Ankara’da kebabın bir başka değişmez adresi de Çukurağa Sofrası. Doğrudan doğruya ateşte veya kap içinde susuz olarak pişirilmiş et Örnek: Oradan ayrılınca hemen çarşıya koşar, sıcak bir ekmek alır, içini kebapla doldurur, anama götürürdüm. H. E. Adıvar

kebap

 

Ankara Döneri

Ankara dönerini tadabileceğiniz çok sayıda restaurant olmasına rağmen Özler Döner’i tavsiye edebiliriz. Ankara’da çok sayıda şubesi var ancak Etlik’teki Merkez Şube daha başarılı. Pilav üstü döner, sumaklı soğan ve mevsim salatası karnınızı doyurmanıza yardımcı olur.

ankara doneri

 

Ankara kurusu

Hamurunu hazırlamak için, oda ısısında yumuşayan tereyağı, zeytinyağı, maya ve sütün yarısı derin bir kap içerisinde homojen hale gelene kadar karıştırılır. Üzerine kalan süt, tarçın, tuz ve azar azar un ilave edilerek kulak memesi yumuşaklığında ele yapışmayan bir hamur yoğrulur. Yoğrulan hamur 5 dakika kadar dinlendirilir. Dinlenen hamur düz bir zemin üzerinde yarım santim kalınlığında açılıp, küçük baklava dilimi şeklinde kesilir. Baklava dilimleri tek tek yağlı kağıt serili fırın tepsisine, birbirine değmeyecek şekilde, aralıklı olarak dizilir. Tepsinin üzeri temiz bir bez ile örtülüp, ılık bir yerde, kabarana kadar bekletilir. Beypazarı kurusu önceden ısıtılmış 170° fırında üzeri pembeleşinceye kadar pişirilir. Üzeri pembeleşince fırının ısısı 50° ye düşürülür ve tıkır tıkır kuruyana kadar bekletilip fırından alınır.

ankara kurusu