Ankara Gezilecek Yerler

Ankara

Ankara içinde gezilecek yerler gerçekten gezilmeye değer yerlerdir. Özelliklede bazı yerler için neredeyse her sene gelip gezmek istersiniz. Sizler için gerçekten harika bir liste ayarladık umarım beğenirsiniz.

Anıtkabir

Türk Kurtuluş Savaşı’nın ve inkılaplarının önderi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün, Anıttepe’de (eski adıyla Rasattepe) bulunan anıt mezarıdır. Ayrıca dördüncü cumhurbaşkanı Cemal Gürsel de 1966 yılında devrim şehitleri bölümüne defnedilmiştir (6 Kasım 1981 tarihli Devlet Mezarlığı Kanunu 1.madde 2.fıkra gereğince, 27 Ağustos 1988’de çıkartıldı).

Hamamönü

Ankara ili Altındağ ilçesinde bulunan tarihi mahalle. Semtte bulunan 19. yüzyıl sivil mimarlık örneği konaklar restore edilerek bölge yeniden canlandırılmıştır.

Ankara Kalesi

Ankara şehrinin ortasında Hititler devrinden sonra meydana getirilen bir kaledir. Fakat, gerek Hititler devrine ait,

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara’da ilk müze, Kültür Müdürü Mübarek Galip Bey tarafından 1921 yılında kalenin Akkale olarak isimlendirilen burcunda kurulmuştur. Bu müzenin yanısıra Augustus Mabedi ile Roma Hamamında da eser toplanmıştır.

Rahmi M. Koç Müzesi

2005 yılında ziyarete açılan Rahmi M. Koç Müzesi Ankara Kalesi ana giriş kapısının hemen karşısında yer almaktadır. Günümüzde yaklaşık 7 bin metrekarelik alana yayılan müze, iki ana bölümden oluşmaktadır: Çengelhan ve Safranhan

Tunalı Hilmi Caddesi & Kuğulu Park

Kuğulu Park, şehrin Kavaklıdere mahallesinde bulunan bir parktır. Park, Tunalı Hilmi Caddesi, Atatürk Bulvarı ve Polonya Caddesi’nin arasındadır. Parkın havuzunda, kuğular, kazlar ve ördekler yer alır.

Biletmar:

Bu site çerezleri kullanmaktadır.