Antalya Ne Yenir Ne İçilir ?

tarafından
257
Antalya Ne Yenir Ne İçilir ?

Antalya Yemekleri

Şiş Köfte

Şişe geçirilerek hazırlanmış ve pişirilmiş köfte. Antalya yöresinde lezzetlisini bulabileceğinizi bu köfte adı köfte olsa da kebaba benzer. Şişlere dizilmiş köfteler kömür ateşinde pişirilir. Yanında da Antalya’ya özgü piyaz yerseniz tadına doyum olza bir ziyafet çekebilirsiniz.

Balık

Deniz kenarı Antalya’da balığın pek çok çeşidini bulabilirsiniz. Gerek deniz balıkları gerekse de akarsulardan elde edilen Tatlısu balıklarının çeşitlerini bulabilirsiniz. Konyaaltı ya da Kemer limanındaki balıkçıları tercih edebilirsiniz.

Portakal

Turunçgiller (Rutaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Güney Anadolu ve Doğu Karadeniz (Rize çevresi). Turunçgillerden bir meyve. Akdeniz çevresinde ve sıcaklık ortalaması 23° ila -3°C arasında olan yerlerde yetişen ağaçlardır. Bu ağaçların meyveleri portakal adını alır. Portakal meyveleri tam yuvarlak veya yumurta şeklindedir. Kabukları sarımsı turuncu renkte, hoş kokulu ve suyu mayhoş tatlıdır. Portakal ağacı genellikle 2-3 m boyundadır. Verdiği meyve de 500-600 civarındadır. Yaprakları sert ve düz kenarlıdır. Kökleri derine iner. Portakal çiçekleri beyaz, beş çanak ve taç yapraklı olup hoş kokuludur. Portakal cenneti Antalya’da yaz kış taze portakal yemeniz mümkün. Pazarlarda, manavlarda restoranlarda her mevsim portakal bulunur. Taze sıkma meyve sularının satıldığı dükkanlara da uğramadan geçmeyin.

Cevizli tahinli kabak tatlısı

Antalya’da bildiğiniz kabak tatlısının yanına tahin ve cevizin katıldığı farklı bir lezzet bulabilirsiniz. Tatlı kabağı tahin ve üzerine bol cevizle sunulur. Özdoyum Lokantısı bu konuda başarılı.

Güveçte Kelle

İnsan sağlığına zararı olmayan killi topraktan pişirilerek yapılan kaplara güveç denir. Güveçte pişen et ve sebze yemeklerinin, tavuk veya deniz ürünlerinin ya da baklagillerin tadı bir başka olur. Çünkü toprak kaptan aldığı o has kokuyla yemeğin rayihası da bir farklı olur. Kısık ateşte malzemenin güveçte pişme süresi 2-3 saatten fazla olup sonuç elbetteki her zaman mükemmeldir. Ayrıca güveçte yapılan yemekler o an ve sıcak olarak servis edilir. Güveç yemekleri ikinci kez ısıtılmaz. Klasik çevirme kellere göre daha farklı bir lezzet arıyorsanız Güveçte Kelle’yi deneyebilirsiniz. Antalya’da bazı kebapçılarda güveçte kelle bulabilmeniz mümkün.

Yanık dondurma

dondurma yerken ağza yanık tadı gelmesi amacıyla , sütün pişirme esnasında özellikle hafifçe yakılması ve damaklarda değişikbir tat oluşması esasına dayanır. seveni de vardır sevmeyenide. Yanık dondurma keçi sütünden yapılır. Klasik dondurmalardan farkı ağızda biraz dip tutmuş bir tat bırakmasından kaynaklanmasıdır. Antalya’ya özgü bir lezzet olmuştur. Yanık dondurmayı en iyi yapan yer Akdeniz Pastanesi’dir.

Turunç Reçeli

Antalya’ya özgü turunçtan yapılan reçel türüdür. Türkiye’de Antalya ve civarından başka bir yerde yetişmediği için bölgeye has bir lezzet olmuştur. Biraz tatlı biraz da acımtırak bir tadı vardır.

Döner

Antalya Atatürk Caddesi üzerinde çok lezzetli döner yapan yerler var. Karnınızı uygun fiyata doyurmak hem de lezzetli bir döner yemek istiyorsanız adresiniz mutlaka Atatürk Caddesi’ndeki dönerciler olmalı.

Golça Dondurma

Antalya’da yeni açılmış işletmelerden biri Golça Dondurma. Şansa denk geldik ve hemen denedik. Son zamanların favorisi füzyon mutfağından esinlenmişler aslında. Siz dondurmanın siparişini verince onlar hemen gözünüzün önünde yapıyorlar. Hazırlanış süresi biraz uzun ama onu da görsel bir şova dönüştürerek keyifli hale getiriyorlar.

Acılı Ezme

Çok sevdiğim lezzetlerden biri olan acılı ezmenin bu kadar hiç iyisini yememiştim. Bildiğimiz ezmeyi bol dereotu ve maydanoz ile yapıyorlar. Piyazcı Mustafa’nın Yeri’nde mutlaka bunu da tatmanızı öneririm. Zaten sofraya oturur oturmaz ikram olarak geliyor önünüze.

Unutmadan; bütün bu yiyecekleri görmek ve tatmak istiyorsanız Antalya uçak bileti almanız yeterli…