Barselona’da Gezilecek Yerler

tarafından
293
Barselona’da Gezilecek Yerler

Barselona içinde gezilecek yerler gerçekten gezilmeye değer yerlerdir. Özelliklede bazı yerler için neredeyse her sene gelip gezmek istersiniz. Sizler için gerçekten harika bir liste ayarladık umarım beğenirsiniz.

La Sagrada Familia

Yazımızın ilk sırasında bulunan La Sagrada Familia ; 1852 yılında doğan ünlü mimar Antoni Gaudí’nin en ünlü eseridir. Antoni Gaudi’nin yaptığı 8 eser UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alır. La Sagrada Familia’nın yapımına 1882 yılında başlanılmış ancak Gaudi 1926 yılında tramvayın altında kalıp ölünce yarım kalmıştır.

la sagrada familia

Park Güell

Yazımızın ikinci sırasında bulunan Park Güell, Antoni Gaudi tarafından 1914 yılında tamamlanan park, Güell ailesinin soyluluk göstergesi olarak yaptırılmıştır. Park 1923 yılında halka açılmıştır. Parkta yürüyüş parkurlarında çok güzel vakit geçirebilirsiniz.

park güell

La Rambla Caddesi

Yazımızın üçüncü sırasında bulunan La Rambla Caddesi Barselona şehrinin en ünlü caddesidir. Katalunya Meydanından başlayan cadde sahile kadar devam eder. Cadde üzerinde Mercat La Boqueria kapalı pazarı bulunuyor. 19. yüzyıldan kalma bu pazar fotoğraf çekmeye meraklılar için renkli kareler sunuyor, ayrıca alışveriş ve yemek için de çok uygun olan bu pazarı gezmenizi tavsiye ederiz.

la rambla caddesi

Figueres, Salvador Dali Müzesi

Barcelona’ya kadar gelmişken Girona’ya da uğramanızı tavsiye ederiz. Burası özelikle tarihi dokusu ve Ortaçağ havasıyla ünlü bir şehir.

salvador dali müzesi

Montjuic Tepesi

Yazımızın beşinci sırasında bulunan Montjuic 210 m yüksekliğinde bir tepedir. Bu tepeye teleferikle, fünikülerle veya otobüsle çıkabilirsiniz. Barcelona manzarasını tepeden seyretmenin dışında burada bir çok müze ve gezilecek yer bulunuyor.

montjuic tepesi

Casa Mila (La Pedrera)

Passeig de Gracia Bulvarı’nda yer alan Casa Mila ya da diğer adıyla La Pedrera şehre hayat veren ünlü Katalan Mimar Antoni Gaudi tarafından 1906-1970 yılları arasında sanat meraklısı politikacı Pere Mila için yapılmış. Sıradışı mimarisi ile dikkat çeken yapının en dikkat çekici bölümü şüphesiz çatısı.

 casa mila

Poble Espanyol

Poble Espanyol benim Barselona gezilecek yerler listemdeki kişisel favorilerimden.  Montjuic Tepesi’nde yer alan bu yer bir açık hava müzesi. 1929 Evrensel Sergisi’nde İspanya’nın mimari zenginliğini yansıtmak amacıyla yapılmış Poble Espanyol (İspanyol Köyü), ülkedeki ünlü binaların ve caddelerin küçük ölçekli replikalarıyla oluşturulmuş. Özellikle fotoğraf çekimi için oldukça güzel bir yer.

poble espanyol