Batum Gezi Rehberi

Batum Gezi Rehberi

Batum gezi rehberi yazımızda, Batum ile ilgili bir çok soruya yanıt bulabileceksiniz. Batum, canlı bir şehir olmasına karşın huzurlu ve sakin köşeleri ile de sizleri cezbeden bir yer olmaktadır.

Şehirde hem mitolojik hem de modern mimari esintiler bulunmaktadır. Batum küçük bir şehir olsa da turistleri kendine çeken bir yanı bulunmaktadır. Gerek müzeleri gerekse tarihi yerleri ile gezilecek bir yerdir. Şehirde müzelerde zaman geçirdikten sonra tarihi saat kulelerini gidebilir, cami, deniz feneri, Romalılardan kalma surları, heykelleri, kiliseleri gezebilirsiniz. Güzel zaman geçirmek için kentte birden fazla yerleri ziyaret edebilisiniz.

Batum’da Gezilecek Yerler

Gonio Kalesi

Gonio Kalesi Batum’un 15 km güneyinde yer alıyor. Kale bir köyde bulunmaktadır. Zamanında Romalıların etkisi altına giren köy şimdilerde turistlerin görmek için geldiği yerlerden bir tanesidir. Köyün yakınında bulunan plajlar ise ilgi gören diğer bir noktadır. Sessizliği ve sakinliği ile sevilen bu köyde arkeolojik kazılarda yapılmaktadır.

Batum Botanik Bahçesi

Botanik bahçe 108 hektarlık bir alana sahiptir. Botanik bahçe 1880′ li yıllarda Rus Botanikçi Andrey Nikolayevich Krasnov tarafından yapılmaya başlanılmıştır. 3 Kasım 1912 yılında da resmi olarak açılmıştır. Krasnov 1914 yılında öldü ve heykeli yapılmıştır. Yapılan bu heykel sonra bahçeye taşınmıştır. Bahçe şuan geniş bir donanımla varlığını sürdürmektedir. 2037 adet taksonomik bitki türünü bünyesinde barındırmaktadır.

Medea Anıtı

Medea, Batum şehrinin Avrupa meydanında bulunmaktadır. Heykel şehrin her yerinden görünebilmektedir. Heykelin süslü yapımı 1 Milyon Lari’ ye mal olmuştur.

Piazza Meydanı

Meydanın içerisinde birçok cafe, restoran, pub ve otel bulunuyor. Havayı saran kahve kokusu ile Piazza meydanı bol sohbet edeceğiniz bir yer.

Batum Limanı

Limanın etrafında yer alan eski ve tarihi yapılar hemen dikkatinizi çekebilir. Karadeniz ticaretinde de önemli bir paya sahip olan limanı gezmenizi tavsiye ederiz.

Chacha Tower

25 metre yüksekliğinde 4 çekmeli kule, limanın çevresinde bulunuyor. Akşamları saat 07 : 00 ‘de çeşmelerden Gürcü içkisi Chacha akmaktadır. Bu içki yaklaşık 10 dakika boyunca akmaya devam etmektedir.

Aşk Heykeli

Ali ve Nino heykeli Batum’un yoğun ilgi gören heykellerindendir. Heykeltıraş Tamara Kvesitadze tarafından yapılmıştır. 2 metal heykel hareket ederek iç içe geçmektedir.

Biletmar:

Bu site çerezleri kullanmaktadır.