Canberra Gezi Rehberi

tarafından
178
Canberra Gezi Rehberi

Canberra gezi rehberi yazımızda, Canberra ile ilgili bir çok soruya yanıt bulabileceksiniz. Kültür ve sanat merkezlerinden birisi olan Canberra’ya gittiğiniz vakit gezip göreceğiniz muhteşem yerlere hayran olacaksınız. Canberra hareketli bir şehir olmakta. Gerek lezzetli mutfağı gerek düzenlemiş olduğu birçok festivalleri ile renkli vakitler geçirebileceğiniz bir yer. Canberra’ya gitmeye kadar verdikten sonra araştırma içerisine girdiğiniz oteller kabul edelim pek uygun değil. Ancak düzenlenen festivaller ve gezilecek yerlerini hesaba katarsanız Canberra’ya gitmek için can atacağınızı söyleyelim.

Canberra’da Gezilecek Yerler

Avustralya Savaş Anıtı

Avustralya’nın katılmış olduğu tüm savaşlarda hayatını kaybedenlerin anısına dikilmiş olan bu anıt oldukça ilgi görmektedir. Avustralya’nın savaşmış olduğu ülkelerin anısına da Savaş anıtının bahçesinde ülke liderlerinin büstleri dikilmiştir. Bahçede Mustafa Kemal Atatürk’ün büstü de yer almaktadır.

Avustralya Ulusal Galerisi

Ulusal galeri 20.yüzyıldan kalan eserleri geniş bir yelpazede ziyaretçileri ile paylaşmaktadır. Avustralya galerisinde sadece sanat ve heykel eserleri bulunmayıp, el işçilikleri, seramik, moda yaratımları, mobilyalar, çizimler ve gümüş eşyalarda bulunmaktadır.

Ulusal Hayvanat Bahçesi ve Akvaryum ( National Zoo & Aquarium )

Hayvanat bahçesi geniş bir arazinin üzerine kuruludur. Pandadan tutun zürafaya kadar birçok hayvan burada bulunuyor. Akvaryumda ise köpek balıklarından tatlı su balıklarına kadar birçok çeşit ziyaretçilerin ilgisi ile karşılaşıyor.

National Library of Avustralia ( Avustralya Ulusal Kütüphanesi )

1960 senesinde kurulan bu kütüphane ülkenin en büyük kütüphanesi olmaktadır. Kütüphanenin içerisinde nadir ve değerli olan kitapların bulunduğu bir alanda bulunmaktadır. Bu alana ilgi çok olmaktadır. Kütüphane içerisinde 9 milyon aşkın kitap bulunmaktadır.

Parlamento Binası

9 Mayıs 1988 yılında Kraliçe II. Elizabeth tarafından açılan binanın maliyeti 1.1 milyar doları aşmıştır. Bina inşa edildiği vakit güney yarım kürenin  en maliyetli yapısı olarak nitelendiriliyormuş. Modern ve fütüristik mimari yapısı da oldukça dikkat çekmektedir. Cuma ve pazar günler katıldığınız turlar ile binayı ziyaret etmeniz mümkündür. Bina diğer günlerde ziyaretçi kabul etmemektedir.

Telstra Kulesi

195 metre yükseklikte bulunan bir yayın kulesi Canberra’nın en ünlü sembollerinden birisi olmaktadır.  Lüks bir restoran ve hediyelik eşya satan mağazayı bünyesinde barındırır.