Cittaslow Ağına Aday Gösterilen Erzincan Kemaliye İlçesi

tarafından
11
Cittaslow Ağına Aday Gösterilen Erzincan Kemaliye İlçesi

Birçok ülkeden üyesi olan Cittaslow Ağına Erzincan Kemaliye ilçesi de aday oldu.

Şehirleşmenin arttığı son yıllarda, sessiz ve huzurlu yerlerin sayısı azalıyor. Kimi insan iş imkanı için büyük şehirlere gidiyor kimi insanda hayallerinin peşinden koşmak için… Büyük şehirlere göçün hızlandığı bu yıllarda insanlar şehrin gürültüsünden uzaklaşmak ve kafa dinlemek istiyorlar. Erzincan’ın Kemaliye ilçesi de sessiz ve sakin yerlerden birisi. İtalya’ nın Torino kentinde gerçekleşmiş olan Cittaslow ” sakin şehir” Koordinasyon Toplantısına Kemaliye ilçesi aday oldu. İlçe sessiz ve sakinliği ile dereceye girmeye hazır.

Cittaslow Ağına Aday Erzincan 💯

Büyük şehirlerde istenilen sakinlik bulunulamıyor. İnsanlar bir süre sonra kendi hayatlarında olan yoğunluğun ne zaman son bulacağını düşünmeye başladıkları anda huzur bulacakları yerleri aramaya koyuluyorlar. Kemaliye ilçesi 1926 yılında Malatya’ ya bağlıydı. 1938 yılında ise Erzincan iline bağlanarak artık Malatya’ nın bir ilçesi olmaktan çıktı. Geçmiş yıllarda ” Eğin ” adında olan ilçe Mustafa Kemal’ in adından yola çıkarak Kemaliye olarak değiştirilmiştir.

Kemaliye muazzam bir görüntüye sahip olan Keban baraj gölü kıyısında bulunuyor. Doğal ve eşsiz görüntüsünü koruyan ilçe, geleneksek yöre mimarisini de gözü gibi koruyor. Geleneksek mimari dokusu ile de insanları etkilemeyi başarıyor. Dünyanın ilk büyük kanyonu olan ” Büyük Kanyon” dan sonra Kemaliye ilçesinde bulunan karanlık kanyona sahiptir. Karanlık kanyon olarak bilinen bu yer yerli turistler tarafından pek fazla bilinmiyor. Ancak yabancı turistler bu kanyona ilgi gösteriyor.

Gezgin insanlardan biri olan Evliya Çelebi ünlü Seyahatnamesi’ nde ” Meyvelerle dolu, bağ bahçe bir kasaba ” diye anlattığı yer Kemaliye ilçesidir. Bunun yanı sıra Kemaliye ilçesi Eğin halıcılığı ile de adından bir hayli söz ettiriyor. İlçede her yıl düzenli olarak halı festivali düzenleniyor. Çevre illerden ilçeye festival için birçok kişi geliyor. İlçede yer alan evlerde ilgi gören noktalar içerisinde bulunuyor. Kemaliye evleri dünya kültür mirası listesi içerisinde. İlçenin içerisinde birçok tarihi yapılarda bulunuyor. Ziyaret edeceğiniz yerler arasında Roma Mezarlığı, Pigan kalıntıları, Hasgel Kalıntıları, Endiçi Kalesi, Ala Mağarası, Orta Camii, Topkapı Kalesi, Ocak köyü bulunuyor.