Doğa Ile Baş Başa Tatil İçin Yurdumuzdan Kaçırılmayacak 5 Rota

tarafından
101
Doğa Ile Baş Başa Tatil İçin Yurdumuzdan Kaçırılmayacak 5 Rota

Doğa ile baş başa tatil yapmak hem zihin yorgunluğumuzdan kurtulmak hem de şehrin stres ve gürültüsünden; kuşların ve suların büyülü sesine kendimizi bırakarak huzur bulmak için doğru bir seçim olacaktır. Tatillerinde, sakinliği ve huzuru doğada arayanlar için yurdumuzdan seçtiğimiz 5 rota…

1.İstanbul-Ağva

Ağva; İstanbul’da şehirden kaçanların nefes aldığı Göksu ve Yeşilçay sularının arasında, yeşilin ve mavinin buluştuğu özel bir mekân. İstanbul’a 97 km uzaklıkta, Karadeniz’e uzanan tertemiz kıyısı ve sahiliyle, sakinlik ve huzuru arayanlara göre harika bir adres. Geniş ormanları, şelaleleri, nehirleri, koylarıyla adeta doğa mucizesi. Saklı Göl, Kadırga ve Kilimli Koyları, Gürlek Mağarası görülmeye değer yerleri arasında.

2.Antalya-Olimpos

Yeşilin, mavinin, dağların, tarihin buluştuğu yer Olimpos; doğa tatili için mükemmel bir durak noktası. Ağaç evleriyle, tertemiz koylarıyla ve dağlarıyla; doğanın tüm güzelliklerini bir arada bulabileceksiniz. Olimpos Tahtalı Dağına teleferikle çıkıp 2365 metre yükseklikteki zirvede hafif üşürken, çayınızı yudumlayarak; Olimpos’un muhteşem manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Bol oksijen depolamak, Likya yolunu tutup harika bir doğa yürüyüşü yapmak ve yeni yerler keşfetmek farklılık yaratacaktır.

3.Kastamonu-Cide

Uçsuz bucaksız sahilinin hemen arkasından başlayan ormanlarıyla, tertemiz denizi ve koylarıyla Cide; henüz keşfedilmemiş, saklı güzellikler diyarı. Cide’yi çoğunlukla, Cide’nin yerli halkı bilse de doğaya açılan yeni bir kapı olduğuna tanık oluyoruz. Cide’de sadece Karadeniz’in hırçın dalgalarına değil mağaraları, şelaleleri, yaylaları, el değmemiş koylarıyla; görülmeye değer birçok doğa harikasına şahit olacaksınız. Cide, ülkemizin en güzel 3. koyu olan Gideros Koyu ile adını duyursa da Gökçekale Koyu ve Malyas Kanyonuyla da doğa severleri ve huzur arayanları bekliyor.

4.Çanakkale-Kaz Dağları

Doğasının ve sularının muhteşemliği ile doğa ile iç içe bir tatil için Kaz Dağları, ülkemizin bulunmaz güzellikleri arasındadır. Kaz Dağları, insanların sıcaktan ve şehirden, serinliğine ve kuytusuna sığındığı bir kaçış noktasıdır. Milli parkı, kamp alanları ile oksijene doyacağınız bir dağ yürüyüşü, kuş cıvıltıları ve çağlayan sularıyla huzur ve dinginlik arayanları kendisine çekiyor. Kaz Dağlarında hem sıcak hem soğuk su kaynaklarıyla şifa ve mutluluk bulacaksınız.

5.Tunceli-Munzur

Munzur Milli Parkı, Munzur Dağlarının yamaçlarından akan tertemiz sularıyla, birçok endemik bitki ve hayvan türleriyle doğa tutkunlarını bekliyor. Milli parkta vadi boyunca akan şelalelerle, dağ zirvesindeki gölleriyle ve eşsiz kanyonlarıyla doğa tutkunları için bulunmaz bir yer. Özellikle dağcılık, rafting ve kamp sevenler için haziran ve ağustos ayları en uygun zamanlar. Munzur ve Pülümür Çaylarının doğal ve temiz plajlarıyla, denize girme ihtiyacını da karşılayabileceğiniz, görülmeye değer doğal miraslarımızdan bir mekân.