Dublin’de Ne Yenilir Ne İçilir?

tarafından
179
Dublin’de Ne Yenilir Ne İçilir?

Türklerin fazla sayıda yaşam sürdürdüğü Dublin’de Ne Yenilir Ne İçilir? Yemek tatları sizlere çokta yabancı gelmeyecektir.

Dublin mutfağı Türk mutfağı kadar geniş bir mutfağa sahip değildir. Ancak farklı toplumların mutfağından etkilenmiştir. Özellikle Fransız mutfağı ve Kelt mutfağı Dublin mutfağında baş gösteren mutfaklardır. İrlanda mutfağında deniz mahsulleri baş göstermektedir. Denize kıyısı olmasının buna önemli bir katkısı vardır. Deniz ürünlerinin yanı sıra taze sebze ve meyvelerde mutfağa hakim olan yiyeceklerdendir. İrlandalıların kendilerine has, her sabah mutlaka yaptıkları bir kahvaltıları vardır. Kahvaltıda domuz sucuk, sosis, yumurta, tost ekmeği, kızartılmış ekmek mutlaka bulunur. Ekmeklerin içerisinde en çok tercih edileni sodalı ekmeklerdir. Sodalı ekmekler Dublin’de sıkça tüketilen ekmek çeşididir. Dublin’de birde yılbaşı günleri yapılan puding yöresel tatlılar içerisinde yer alıyor. Ana yemekten sonra krema ile tercih edilmektedir. Dublin’de ağızlarınızda lezzet bırakacak meşhur yemekler;

1 – Leek And Potato Soup

İrlandalıların vazgeçilmez çorbaları içerisinde leek and potato soup çorbası yer alıyor. Patatesli ve pırasalı bu çorba, kış günlerinin vazgeçilmezidir.

2 – Irish Salmon

17 Mart St. Patrick gününün en meşhur yemeğidir. Ana malzemesi somon balığıdır. Ancak balık kendi başına pişirilmez. Viski, bal, sirke, kekik, tuz ve yağ karışımıyla marine edilecek pişirilmektedir. Kentin hemen hemen her restoranında mevcuttur.

3 – Siyah Bira

Dublin’de gece hayatı yoğun ilgi görmektedir. Özellikle belli başlı meydanlarda insanlar doyasıya eğlenmektedirler. Eğlence mekanlarında birçok bira çeşidi vardır. Ancak siyah bira Dublin’de tatmanız gereken farklı içki türlerindendir.

4 – Galway Oysters

İrlanda’nın batısında meşhur olan istiridyeler, Atlantik Okyanusunun derinliklerinden çıkartılmaktadır.

5 – Cockles and Mussels

Midye yemeği olan cockles and mussels, maydanoz ve sarımsakla pişirilen enfes bir yemektir.