Dubrovnik’ te Ne Yenir Ne İçilir?

dubrovnik yemekleri

Dubrovnik’ te, geleneksel Hırvat mutfağına özgü lezzetli et yemekleri ve coğrafyası bakımından zenginleşmiş deniz mahsulleriyle birçok yiyecek alternatifi bulunuyor. Şehirde izlenen turizm politikaları nedeniyle, vejetaryen yiyecek kültürü de gelişmiş olan Dubrovnik şehri; özellikle zeytinyağlı yemekler, kabuklu deniz ürünleri ve balık çeşitleriyle de diğer Balkan ülkelerinden daha farklı izler taşıyor.Hırvatistan mutfağı, Dubrovnik’ te daha çok; Akdeniz, Fransız, Avusturya ve Macaristan lezzetlerinden etkilenerek Dalmaçya yöresine özel tatlarıyla karşımıza çıkıyor. Akdeniz mutfağındaki deniz ürünlerinin ve Dalmaçya mutfağının enfes et yemeklerinin yanı sıra; makarna ve pizza kültürünün de çok yaygın olduğu Dubrovnik’ ten seçtiğimiz yiyecekler ve içecekler sizlerle…

Dubrovnik Yemekleri

Pljeskavica

Hırvat ve eski Yugoslavya’nın geleneksel köftesi olan Pljeskavica, türüne göre içerinde peynir ve biber gibi lezzetlerle servis ediliyor. Fırında veya ızgarada pişirilen bu lezzet, pita (gobit) ekmeğine ya da lavaş ekmeğine benzer bir ekmek çeşidiyle hamburger olarak da tercih ediliyor.

Dalmatian Pržolica

Dubrovnik’de yenilecek bir diğer lezzet ise Dalmaçya pirzoladır. Zeytinyağı ile kızartılmış enfes sığır bifteği olan bu lezzet, Dalmaçya mutfağının en meşhur tatları arasında yer alıyor.

Raznjici

Bir tür et şiş olan Raznjici; tavuk, domuz veya kuzu eti alternatifleriyle Dubrovnik’in nefis yiyecekleri arasında bulunuyor.

Dubrovacka Rozata

Dubrovnik’in en meşhur tatlısı olan Rozata, sütlü tatlı sevenler için nefis bir deneyim olacak. Dalmaçya mutfağından miras olan bu tatlı, kazandibine benzerliğiyle ilgi çekse de muhallebisinin karameli çok daha farklı bir lezzet sunuyor ve türlerine göre çeşitli likörlerle de tatlandırılıyor.

Dalmatian Seafood Platter

Risotto yatağında sunulan Dalmaçya usulü deniz mahsulleri, soğanlı, zeytinyağlı sos ve taze limon eşliğinde az pişmiş ya da kızartılmış olarak tüketilmektedir. Dubrovnik, taze avlanmış deniz ürünleri sevenler için özel bir lezzet vadediyor.

Dondurma

Rengarenk Hırvat dondurmaları, Dubronik’te Old Town bölümünde, hemen hemen her köşe başında çok yaygın. Avrupa’nın bilinen krema tarzı dondurmalarından farklı olan bu dondurmalar; seçiminize göre pancakelerle veya külahlarla servis ediliyor.

Pizzalar

Dubrovnik’te en çok dikkat çeken yönlerden biriside pizzacıların çok olması. Taş fırınında pişirilmiş nefis İtalyan pizzaları, bol malzemesiyle ve ince hamuruyla pizza severleri bekliyor olacak.

Yöresel Şaraplar

Dubrovnik’te üzüm ve şarap severler için tam günlük şarap tadım turları düzenlenmektedir. Bu, tam günlük tur rotasıyla Dubrovnik’ten Pelješac Yarımadasına uzanarak en az şarapları kadar yarımadanın muhteşem güzelliklerine de tanık olacaksınız. Bu yarımadada, meşhur sualtı şaraplarını da keşfedeceksiniz. Kırmızı ve beyaz Hırvat şaraplarını tadabileceğiniz, en iyi yerel yemekleri yiyebileceğiniz, şarap mahzenlerinde ve üzüm bağlarında gezebileceğiniz bu turla; Dalmaçya kıyılarının muhteşem sahilleri, şarap ve yiyecek macerası sizleri bekliyor olacak.

Orahnjača (Walnut Roll)

Hırvatistan’da geleneksel olarak Noellerde yapılan cevizli kek Orahnjača; Dubrovnik’ te de harika Hırvat kahveleri eşliğinde tadılacak, nefis yöresel lezzetler arasında.

Biletmar:

Bu site çerezleri kullanmaktadır.