Dünyadaki En Garip 10 Yer

tarafından
56
Dünyadaki En Garip 10 Yer

Dünya üzerinde doğa olayları ve farklı volkanik olaylar sebebiyle oluşmuş garip yerler bulunuyor. İşte Dünyadaki en garip 10 yer;

Dünya da farklı bölgelerde ilginç yerler bulunuyor. Bu yerlerin oluşumunun altında farklı sebepler yatıyor. Gezmeyi ve ilginç yerleri keşfetmeyi sevenler için gidilip görülmesi gereken bu 10 yeri sizler için paylaşacağız.

Dünyadaki En Garip Yerler

Sahra’nın gözü Moritanya

Sahra çölün de buluna bir yer olan Moritanya 50 km civarında bir çapa sahiptir. Bu güzelliğinin oluşumunu açıklamaya çalışan bilim adamları, Moritanya’nın toprağın erozyonu ile oluştuğu kanısındalar.

Büyük Mavi Delik, Belize

Büyük bir sualtı obruğu veya çukuru olarak adlandırılan Belize, Amerika’nın Belize eyaleti açıklarında  bulunuyor. Belize’ de suyun derinliğinin 145 cm ye kadar ulaştığı söyleniyor.

Cehennem Kapısı, Türkmenistan

Türkmenistan da metan gazı bulmak için yapılan çalışmalarda bu alanda kazı yapan jeologlar, metan gazının yüzeye çıkmasına neden olmuşlar.

Erebus Buz Kayaları, Antarktika

Erebus buz kayalarının 20 metre yüksekliği bulunuyor. Resimde gördüğünüz kayaların bir yanardağın parçası olduğunu biliniyor.

Şeytan Kayalıkları, Avustralya

Devasal yuvarlakta olan kayalar, birbirine yerleşmiş biçimde yer alıyorlar. Kayaların boyutu 50 santimetreden 60 santimetreye kadar ulaşıyor.

Kamış Flüt Mağarası, Çin

Guilin bölgesine oldukça fazla turist bu mağarayı görmek için geliyor. Mağara 180 milyon yaşında.  Ayrıca 240 metre derinliğinde bunuyor.

Uyuni Tuz gölü, Bolivya

Uyuni tuz gölü Dünya’nın en büyük kurumuş tuz gölü olarak bilinmekte. Bolivya ise vizesiz ülkeler içerisinde  bulunuyor.

Antilop Kanyonu, ABD

Milyonlarca yıl yağan yağmur suları kayalıkları şekillendirmiştir.  Kayalıklar oldukça fotojenik bir görünüme sahip olmakta. Turistler her yıl bu bölgeye akın etmektedirler.

Çikolata Tepeleri, Filipinler

Çikolata tepeleri Filipinlerde bulunan ve 50 km alanı kapsayan bir yerdir.

Taş Orman, Madagaskar

Erozyon sonucu oluşmuş taş orman, yatay ve dikey yapıda bulunan mağaralardan oluşmakta.  UNESCO tarafından da Dünya mirası olarak kabul edilen bu yer, 666 km alanı kapsıyor.