Dünyanın En Özgür Ülkesi Bhutan Hakkında İlginç Bilgiler

tarafından
4
Dünyanın En Özgür Ülkesi Bhutan Hakkında İlginç Bilgiler

Dünya’nın kapalı kutusu olarak lanse edilen ve en özgür olabileceğiniz ülkelerden bir tanesi olan Bhutan hakkında ilginç bilgileri sizler için araştırdık. İşte dünyanın en özgür ülkesi Bhutan;

Dünyanın En Özgür Ülkesi Bhutan Hakkında 10 İlginç Bilgi

  1. Buraya turist olarak geliyorsanız ülkede kalacağınız gün kadar para ödeyeceksiniz demektir. Zira Bhutan’ a gelen turistler , Bhutan hükümeti tarafından belirlenen turizm acentelerine ülkede kalacakları gün kadar belirlenen ücreti yatırmak zorunda.
  2.  İnsanların huzur bulduğu ülke olarak bilinen Bhutan’ a gelebilmek ve bu ülkedeki eşsiz doğa ve kültürü görebilmeniz her istediğiniz zaman mümkün olmayabilir. Çünkü ülkedeki doğanın ve kültürün bozulmaması için her yıl sınırlı sayıda turist turlarla gelmeleri şartıyla kabul ediliyor.
  3. Bu bilgi biraz ürkütücü olabilir. Zira Bhutan’ da bulunan ve 5500 metre yüksekliğinde dağlarla çevrili derin bir vadinin içinde yer alan Paro Havaalanı dünyanın en tehlikeli havaalanlarından bir tanesi ve bu havaalanına iniş yapabilme cesaretini gösterip başarılı olabilen pilot sayısı ise sadece 25.
  4. Ülkede doğanın korunmasına büyük önem veriliyor. Muhteşem bir doğa yapısına sahip olan Bhutan’ da ülkenin %70′ i ormanlardan oluşurken bu oranın %60 ve altına düşmesi ise kanunen yasak.
  5. Burada kadın veya erkek ismi konusunda tereddüt yaşamadan istediğiniz isme sahip olabilirsiniz. Zira Bhutan’ da isimler kadın ya da erkek olarak ayrılmaksızın her iki cinsiyet için kullanılabilmekte.
  6. Bhutan’ da kadın hakları ve kadın özgürlüğü kavramları oldukça büyük önem arz etmekte. Ülkede ailedeki miraslar da kız çocuklarına kalıyor.
  7. Futbol sporu konusunda çok da bilgili olmayan Bhutan futbol kültürünün olmadığı bir ülke. Bu sebeple dünyanın en kötü futbol oynayan iki ülkeden birisi olarak kabul edilmekte.
  8. Bhutan ülkesinin başkenti olan Thimp’ de trafik ışığı bulunmamakta. Trafik ışığı bulunmayan bu şehirde yaya ve araç trafiğini ise trafik polisleri yönetiyor.
  9. Ülkenin kendisini dış dünyaya kapatma geleneği çok da eski değil. Zira Bhutan 1975 yılına kadar turist kabul etmeyen dış dünyaya kapalı bir ülke konumundaydı.
  10. Ülkede bahşiş olayları pek hoş karşılanmadığından dolayı ülkede bulunan oteldeki komi ya da garson sizden bahşiş beklemeyecektir.