Dünyanın En Ünlü Şehir Simgeleri Ve Hikayeleri

Dünyanın En Ünlü Şehir Simgeleri Ve Hikayeleri

Yurt dışına çıkmak ve farklı yerler keşfetmek son dönemlerde çok daha popüler hale gelirken dünya genelinde de merkezler daha fazla kişiyi çekebilmek adına daha fazla tanıtılıyor. Dünyanın en ünlü şehir simgeleri ve hikayeleri sizler için derledik.

Dünyanın En Ünlü Şehir Simgeleri

Paris – Eiffel Kulesi

En ucuz Paris uçak bileti Biletmar.com’da…

Yapılış aşamasındaki hikayesi ile oldukça dikkat çeken Eiffel Kulesi şu anda Fransa’nın en önemli sembollerinden birisi. Her ne kadar günümüzde romantik bir arka plan olarak kalsa da Eiffel Kulesi bundan çok daha fazlası. 126 yıl önce yapımı tamamlanan ve her yıl milyonlarca kişiye ev sahipliği yapan kule, Fransız İhtilali’nin bir sembolü olarak yapılmış durumda.

New York City – Özgürlük Anıtı

En ucuz New York uçak bileti Biletmar.com’da…

ABD’nin dünyaca ünlü simgesi yine Eiffel Kulesi gibi her yıl milyonlarca kişiyi ağırlıyor. 93 metre uzunluğundaki heykel aslında Fransa’nın Amerika’ya bir hediyesi. Heykelin başında yer alan taç, 7 ayrı kıtayı temsil ederken, Amerika Bağımsızlık Bildirisi de heykel üzerinde yer alıyor.

Roma- Kolezyum

Colosseum İtalya’nın ön plana çıkan sembolü. Colosseum için çok farklı spekülasyon yer alsa da en çok inanılan hikayesi farklı. Gladyatör dövüşleri ya da hayvan dövüşleri için yapılan bu yapı, 50 bin kişilik kapasitesiyle dönemin en hareketli alanlarından birisi durumunda. Sınıflara dayalı özel oturum sistemine sahip olan yapı, günümüzde sadece turistik bir yer olsa da geçmişte çok ciddi acılara da sahne olmuş bir yer.

Brüksel – Manneken Pis

İşeyen çocuk heykeli olan Manneken Pis ilk bakışta basit gibi görünse de heykelin bir efsanesi var. Efsaneye göre savaş döneminde atılan bir bombanın üzerine işeyen çocuk, tüm şehri bu hareketi ile kurtarır. Bu olay anısına ise Manneken Pis yapılır. Şu anda çocuk için her yıl farklı kıyafetler hazırlanarak heykel giydiriliyor. Çıkarılan kıyafetler ise müzede sergileniyor.

Berlin – Berlin Duvarı

Dünya tarihinin en unutulmaz hikayelerinden birisine imza atan Berlin Duvarı, aynı zamanda Almanya’nın da sembollerinden birisi olmuş durumda. Doğu ile Batı Almanya’yı birbirinden ayıran duvar 1961 yılında yapıldı. Günümüzde daha çok Utanç Duvarı olarak bilinen bu yapı, 1989 yılında yıkıldı. Doğu tarafından Batı tarafına kişilerin geçmesini engellemek için yapılan bu duvar üstelik zaman içerisinde de evrim geçirmiş durumda. Başlangıçta tellerden oluşan sınır, sonrasında duvara sonrasında ise geçen insanların rahat görülebilmesi adına beyaz duvara çevrilmiş durumda. 200’e yakın kişinin duvardan geçerken yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor.

Kopenhag – Küçük Deniz Kızı Heykeli

En ucuz Kopenhag uçak bileti Biletmar.com’da…

Manneken Pis heykeli gibi oldukça farklı olan Küçük Deniz Kıyı Heykeli yine efsaneye dayanıyor. Carl Jacobsen’in bale gösterisinden çok etkilenmesi ve sonrasında heykelin yapılmasını istemesi ile ortaya çıkan Küçük Deniz Kıyı Heykeli, balerin Ellen Price’ın modellik yapması istense de soyunmak istemeyen Price nedeniyle farklı modellerle çalışılır. Zaman içerisinde ise farklı bir efsanenin geliştiği Küçük Deniz Kıyı Heykeli’nde bir deniz kızının karadaki prense aşık olduğu söylenir.

Londra – Big Ben Saat Kulesi

En ucuz Londra uçak bileti Biletmar.com’da…

Londra denildiğinde Big Ben, Big Ben denildiğinde ise akla Londra gelir. Şehir için en güzel sembollerden birisi olan Big Ben, her ne kadar basit bir saat kulesi olsa da anlamı çok daha farklı. Elizabeth Tower adı verilen saat kulesi, 1830’lu yıllarda yapılmış durumda. Basit bir ekleme olarak düşünülse de günümüzde saat kulesi şu anda zaman merkezi durumunda.

Sidney – Opera Binası

Kültür merkezlerinden birisi olan Sidney – Opera Binası, her yıl binlerce etkinliğe sahne oluyor. Tahminlerin çok üzerinde bir maliyete neden olan bina, 1000 odalı ve 15 bin ampul ile aydınlanıyor.

Pisa – Pisa Kulesi

İtalya’nın bir diğer sembollerinden birisi olan Pisa Kulesi eğimi ile dikkat çekiyor. 1173 yılında yapı, her geçen gün eğilirken, ortaya giderek ilginç kareler de çıkıyor. Yapımı sırasında toprağın elverişsiz olması nedeniyle eğilen yapının daha sonradan üzerine inşanın devam edilmesi ile birlikte eğimine katkı sağlanmış.

Agra/Hindistan – Tac Mahal

Hindistan’ın en ünlü yapısı Tac Mahal’ın hikayesi filmlere dahi konu olmayı başarmış durumda. Şah Cihan’ın sevdiği eşi için yaptırdığı bu yapı 1632 yılında inşa edilmeye başlanmış. 20 yıl boyunca inşası devam eden yapıda 20 bine yakın işçinin çalıştığı tahmin ediliyor. Taşların taşınması adına fillerden de destek alındığı belirtilen yapı, günümüzde etkileyici ve bir o kadar da hüzünlü.

Biletmar:

Bu site çerezleri kullanmaktadır.