Evcil Hayvan ile Uçak Yolculuğu

tarafından
150
Evcil Hayvan ile Uçak Yolculuğu

Uçak yolculuğunuzu evcil hayvan yapmayı planlıyorsanız yolculuk öncesinde bu durma yönelik hazırlık yapmanız gerekiyor. Böylece hem kendiniz hem de çok sevdiğiniz hayvanınız için un şartları sağlayarak rahat bir yolculuk yapabilirsiniz.

Evcil hayvanlarla yolculuk yapmak sanıldığı kadar çok zor değil. Pek çok havayolu firması bu konuda prosedürlerle durumu belirlediği için bu prosedürler doğrultusunda kolay bir şekilde hayvanınızı da yurt dışına çıkarabilirsiniz.

Eğer bir hayvanınız varsa yolculuk öncesinde sağlık raporunu ve kimliğini hazırlamanız gerekiyor. Veterinerinize yapacağınız başvuru ile birlikte son kontrolleri yaptırarak alacağınız belge sonrasında hayvanınız uçuş için hazır hale gelecektir. Bunun dışında ise ek ücret ve uygun kafes ile birlikte yolculuğa hazırlanabilirsiniz.

Rezervasyonu Atlamayın!

Her uçakta hayvanlar için belirli bir bölüm ayrıldığı için rezervasyon yaptırarak yerinizi ayırtmanız gerekiyor. Yerlerin dolu olması halinde ise biletiniz olsa dahi yolculuğu hayvanınızla yapmanız mümkün olmayacaktır. Uçuş öncesinde en erken 3 gün içerisinde iletişime geçerek gerekli desteği alabilirsiniz.

Uçuş öncesinde dikkat etmeniz gereken bazı detaylar ise şöyle;

  • Hayvanınız için hazırladığınız kafesin boyutunun azami 55x40x20 olması gerekiyor.
  • Mutlaka uçuş yapacağınız firma ile görüşerek bu konuda destek alın. Ayrıca yeni güncelleme ve kurallar hakkında da böylece son dakika sürprizleri yaşamaktan kurtulabilirsiniz.
  • Hayvanınızı x-ray cihazından geçirmek tehlikeli olacağı için hazırlık aşamasında bu konuda destek alabilirsiniz.

Evcil hayvanlarda yolculuk dışında gidilecek ülkenin prosedürlerinin de bilinmesi gerekiyor. Bazı ülkeler çok titiz olabildiği gibi bazı ülkeler daha esnek davranabiliyor. Fakat yolculuk öncesinde tüm aşıların ve bakımların eksiksiz olduğundan emin olmalısınız. Özellikle kuduz gibi hastalıklara karşı hayvanın tam denetimli olması oldukça önemli.

Uçağın durumu ve hayvanın cinsine göre kargo ya da kabinde taşınabilen hayvanlar için önceden bilgi alarak buna göre hazırlığını yapabilirsiniz. Hayvanın beslenmesi ve yolculuğu konusunda ise veterinerle görüşmeniz yararlı olacaktır.