Gezilecek Yerler: Floransa

tarafından
135
Gezilecek Yerler: Floransa

Avrupa’nın kültür başkenti olan Floransa, bir dönem de İtalya Krallığına başkentlik yapması dolayısıyla, geleceğe bir çok tarihi ve sanatsal eser bırakmış, ve böylelikle insanlara gezilecek bir çok alan sunmuştur.

Floransa’da gezilecek yerler

Signoria Meydanı (Piazza della Signoria)

Adeta bir açık hava müzesini andıran Sigronia Meydanı, Rönesans’ın başlamasına neden olmuş ve birçok unsuruda içerisinde barındırdığı gerekçesiyle, gezginlerin tercih ettikleri mekan haline gelmiştir. İçerisinde Michelangelo’nun Davud heykeli ile birlikte birçok heykeltraşın da eserinin bulunduğu yer olan Sigronia, eserlerle birlikte onların birbirinden farklı hikayelerine de yer veriyor. Ayrıca meydanda bulunan diğer yapıtları ise, Ammannati’nin öğrencileriyle birlikte inşa ettikleri görkemli Neptün Çeşmesi ve açık hava heykel müzesine dönüştürülen Loggia della Signoria’dır.

Floransa Katedrali (Duomo)

Floransa’nın kalbinde yer aldığı söylenilen İtalya’nın en meşhur kliselerinden Santa Maria del Fiore, şehrin en önemli yapılarından biridir. Ayrıca katedrale son şeklini veren Filippo Brunelleschi, yapılış tekniği ve boyutları ile hayranlık uyandıran kubbeyi tamamlamak için pek çok alet geliştirmek zorunda kalmıştır. Üzerinde  4 önemli dini şahsiyetin bulunduğu kilisede, asıl ilgi görkemli kubbenin iç kısmında yer alan fresklerdir. Kıyamet Günü adı verilen fresk dışında diğer önemli kısım ise, Roma Dönemi eserlerini ve Brunelleschi’nin mezarını barındıran bodrum katıdır.

Piazzale Michelangelo

İçerisinde Michelangelo’nun eserlerinin bulunduğu için ismini aldığı bu müze, zamanla projenin rafa kaldırılmasıyla müze görevi görmeyi bırakmış, fakat Arno Nehri, Ponte Vecchio, Duomo Katedrali, Santa Croce Kilisesi ve Palazzo Vecchio’nun manzarasını sunduğu için gezginler tarafından büyük rağbet görmekte. Özellikle ollağanüstü gün doğumu manzarasına sahip olan alanın etrafı, hediyelik eşya dükkânları ile dolu olduğu için iyi bir alışveriş noktası konumundadır.

Floransa Palazzo Vecchio (Eski Saray)

Belediye sarayı olarak kullanılan Palazzo Vecchio, Eski Saray olarak da bilinmekte. Yapı Kale’yi anımsatan bu eser, 1302 yılında Arnolfo di Cambio tarafından yapılmıştır. Girişinde sağlı sollu iki tane heykel bulunduran Palazza Vecchio, aynı zamanda içerisinde yer alan Michelangelo’nun Zafer heykeli ile dikkat çekmektedir.

 Akademi Galerisi (Galleria dell’ Accademia)

Akademi Galerisi, Sigronia Meydanı’nda kopyaları sergilenen Davud ve Sabine Kadınları’nın Kaçırılışı Heykellerinin orjinallerini bünyesinde bulundurmaktadır. Sergilenen eserlerin ağırlıklı olarak Michelangelo’ya ait olduğu galeri, sanat okullarını birleştirmek ve bu okullarda eğitim alan öğrencilerin daha rahat ortamda çalışabilmelerine olanak vermek için kurulmuştur.