Gezilecek Yerler: Londra

tarafından
160
Gezilecek Yerler: Londra

Londra Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise altıncı zengin şehridir. Thames nehrinin ikiye ayırdığı bu şehir, her yıl iş ya da gezmek için gelen milyonlarca kişiye ev sahipliği yapar. Uluslararası yolcu trafiğinde dünyanın en işlek, toplam trafikte ise dünyanın üçüncü havaalanı unvanına sahip Heathrow Havaalanı ile birlikte şehirde toplam beş hava alanı bulunur.

Londra içinde gezilecek yerler gerçekten gezilmeye değer yerlerdir. Özellikle de bazı yerler için neredeyse her sene gelip gezmek istersiniz. Sizler için gerçekten harika bir liste ayarladık umarım beğenirsiniz.

Bu mükemmel şehri gezmek için Londra uçak bileti almanız yeterli olacaktır.

Londra’da Gezilecek Yerler

Thames Nehri

Şehrin en önemli yapılarını tek seferde görmek için yapılması gerekenlerden biri nehir turu. Süresi en az yarım saat olan tekne turu sırasında Big Ben, Parlamento Binası, Westminster Sarayı gibi önemli yapıları göreceksiniz.

Westminster Sarayı

Westminster Sarayı, içinde barındırdığı Parlamento Binası, Westminster Abbey ve Big ben saat kulesi, gotik tasarlanmış oldukça görkemli binalar kompleksinin bir parçasıdır. Westminster sarayının içinde yer alan yapıların başında lordlar kamarası, avam kamarası yer alır. Metronun Westminster durağında inerek buraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Big Ben

İngiltere’nin Dünya çapındaki bir diğer sembolü Thames Nehri kıyısındaki 106 metrelik Big Ben saat kulesidir. Westminster metro istasyonundan çıktığınızda karşınızda beliren Big Ben, saat başlarında çalan çanın ismidir.

Westminster Kilisesi

İngiltere Kraliyeti’nin en medyatik üyeleri Prens William ve Kate Middleton’ın nikahının kıyıldığı kilisedir. Sadece düğünlere değil, taç giyme törenlerine de ev sahipliği yapan kilisenin bir de anıt mezarları olan bir bölümü var. Kraliyet ailesi üyelerinin ve Newton, Darwin gibi ünlü bilim adamlarının mezarlarının bulunduğu Westminster Katedrali, Birleşik Krallık’taki en büyük Katolik kilisesi olup girişi ücretsizdir.

London Eye

Londra’yı yukarıdan görmek isteyenler için London Eye, Londra’da görülmesi gereken en önemli atraksiyonlardan…

Borough Market

Perşembe, Cuma veya Cumartesi günü eğer Londra’da olacaksanız bu pazara uğramalısınız. Sebze-meyve ve çok çeşitli yiyecek pazarı size eğer daha önce bulunduysanız size Barcelona’nın dillere destan meyve pazarını hatırlatabilir.

Shakespeare’s Globe

1599’da inşa edilen ve Londra’da Shakespeare oyunlarının sahnelendiği Shakespeare tiyatrosu 1613’te yangında yıkılmış olup orjinaline bağlı kalınarak yeniden 1997’de inşa edilmiştir. London Eye’a çok yakın olan nehrin hemen kenarındaki bu açık hava tiyatrosu her ne kadar orjinaline bağlı kalınmaya çalışılmış olsa da imitasyon havası hissettirmektedir.

Tower Bridge

1894 senesinden günümüze kadar ihtişamlı kuleleriyle sapasağlam ayakta duran meşhur Londra Köprüsü burası. Bu köprü büyük gemilerin geçişi sırasında yolun havaya kaldırılmasına yarayan mekanizmaya sahip.