Gezilecek Yerler: Viyana

tarafından
164
Gezilecek Yerler: Viyana

Avusturya’nın başkenti olan Viyana şehri, Doğu ve Batı Avrupa’yı birbirine bağlayan bir köprü; tarihin, kültürün ve sanatın kalbinin attığı bir kent… Viyana; hem imparatorluk döneminin elit kültürel dokusuyla tarihi izlerin korunduğu, hem de modern peyzaj ve mimarinin bütünleştiği örnek bir Avrupa başkenti.

Sanatsal ve entelektüel etkinliklerin popüler olduğu şehirde; klasik müzik konserleri, opera, tiyatro etkinlikleri ve festivaller, yerel halk tarafından çok fazla tercih edilen aktiviteler arasında bulunuyor. Viyana; tarihi mekanlar ve müze ziyaretleri sevenler için harika bir kültür sanat gezisi vadediyor. Viyana’da mutlaka görülmesi gereken yerler sizlerle…

Viyana’da Gezilecek Yerler

Rathaus (Viyana Eski Belediye Binası)

Viyana’nın en merkezi yeri olan Rathaus binası, 1883 yılından beri şehrin en görkemli mimari yapılarından birisi olarak ayakta kalmıştır. Şehirde; binayı önemli kılan başka bir neden ise önündeki meydanında, yaz-kış çeşitli etkinliklerin düzenleniyor oluşudur. Meydanda; film festivalleri, sirkler, Noel için kurulan pazarlar ve en güzeli de ocak ve mart ayları arasındaki tarihlerde Vienna Ice World Festivalinin düzenlenmesidir. Bu aylarda; buz pateni etkinliği için devasa bir kayak alanının ve panayırın kurulması, şehirde daha keyifli vakitler geçirilmesini sağlıyor.

Hundertwasser Haus

Viyana’da şehir merkezinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden olan Hundertwasser Haus; pencerelerinden ve çatılarından ağaçların gökyüzüne uzandığı, doğa dostu, rengarenk ve sıra dışı bir ev. Adını mimarından alan yapı, 52 daire ve hediyelik eşyalar satılan 4 dükkandan oluşuyor.

Kunsthaus Wien

Viyana’nın tam da iki caddesinin (Löwengasse ve KegelStrasse) kesişiminde yer alan meşhur Hundertwasser evinin, hemen yanında daha yakın tarihlerde yapılmış olan Kunsthaus Wien adında puzzle gibi bir ev daha yer alıyor. Kunsthaus adlı yapıda ise sanat eserleri sergileniyor. Özellikle terasındaki kafede harika vakitler geçirebilir; şehrin ve mekanın farklı atmosferinin tadını çıkarabilirsiniz.

Aziz Stephan Katedrali (Stephans Kirche)

12.yy’dan kalma, Viyana’nın en önemli simgesi olan bu katedral; Roma Gotik mimarisine sahip, çok ihtişamlı bir yapı. Şehrin tam merkezinde Stephansplatz Meydanı’nda yer alan bu yapıda; el yazması eserler, çok eski kutsal eşyalar, imparator mezarlarının yanı sıra, 4 adet kule bulunuyor. Katedralin güney cephesinde yer alan en yüksek kulesi; 136 metre yüksekliğinde ve 343 basamaktan oluşuyor. Kulesindeki çan ise, 16. yy’da Osmanlı akıncılarının yaklaştığını halka duyurmak amaçlı kullanılmıştır. Şu an ise şehrin manzarasını kuşbakışı izlemek için en ideal bir yerdir.

Hofburg Sarayı

Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun hanedanlarına, asırlarca ev sahipliği yapan Hofburg İmparatorluk Sarayı; Avusturya’nın en önemli tarihi yapıları arasında yer alıyor. Bu saray, tarihte kışlık malikane olarak kullanılmış olup içerisindeki milyonlarca tarihi eseri, ziyaretçilere sunuyor. Sarayda bulunan İspanyol Binicilik Okulu tarafından düzenlenen gösteriler ise çok ilgi görüyor.

Schönbrunn Sarayı ve Hayvanat Bahçesi

Avusturya’nın en önemli kültürel mirasları arasında olan Schönbrunn Sarayı, ülke genelinde ve Viyana’da en çok ziyaretçi ağırlayan mekanlar arasında yer alıyor. 17.yy’da yapılmış ve tarihte yazlık malikane olarak kullanılan bu sarayın, 1400 odası bulunuyor. Sarayın; kilometrelerce mesafeye uzanan muhteşem bahçelerinde güzel bir gezinti yapabilir, çimlerinde oturabilirsiniz. Sarayın bahçe alanında Schönbrunn Hayvanat Bahçesi de bulunuyor. Schönbrunn’a geldiğinizde; sevimli panda ve koalaları da ziyaret edebileceğiniz keyifli bir etkinlik sizleri bekliyor olacak.

Doğa Tarihi Müzesi (Naturhistorisches Museum)

1889 yılında açılmış olan Viyana Doğa Tarihi Müzesinde; zooloji, antropoloji, arkeoloji ve jeoloji bilimleri üzerine yapılan çalışmalar sonucu elde edilmiş fosiller ve ilk çağ buluntularına ait birçok eşsiz nesne sergileniyor. Avrupa’nın en önemli müzelerinden olan Doğa Tarihi Müzesinde en çok; değerli taşlar, dev dinozor iskeletleri ve kafa tasları ziyaretçiler tarafında büyük ilgi görüyor. Viyana’da, Doğa Tarihi Müzesini ziyaret etmişken hemen karşısında yer alan ve benzer mimarisiyle dikkat çeken, Sanat Tarihi Müzesi de ziyaretçilere göz kırpıyor olacak…

Belvedere Sarayı ve Bahçesi

Osmanlı’nın Viyana Kuşatmalarını engelleyen prense hediye edilmiş bu sarayda; Orta çağdan Modern çağa uzanan birçok eser sergilenmektedir. Sarayın dillere destan bahçeleri ise Avrupa’nın en iyi bahçeleri arasında yer alıyor ve 4000’den fazla endemik türde bitki bulunuyor.

Tuna Adası Festivali (Danube Island Festival-Donauinselfest)

Viyana’da biraz da eğlence arayanlar için Tuna Nehri ve Neue Donau Kanalı’nın arasında bulunan Danube (Tuna) Adası’nda yıl boyu gidilebilecek barlar ve restoranlar bulunuyor.

Adada; her yıl haziran aylarında, dünyaca ünlü birçok ismin sahne aldığı açıkhava müzik festivalleri düzenleniyor. Festivali ayrıcalıklı kılan ise güvenli oluşu, çocuklu ailelerinde katılabileceği oyun alanlarının bulunması ve tamamen ücretsiz olması. Donauinselfest bu nedenle her yaz, çok fazla katılımcı tarafından büyük ilgi görüyor.