Gezilmesi Gereken Yerler: Budapeşte

tarafından
144
Gezilmesi Gereken Yerler: Budapeşte

Tuna Nehriyle ikiye bölünmüş, Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte şehri; tarihte Buda, Peşte ve Eski Buda adındaki üç kentin birleşmesiyle oluşmuş. Şehrin tarihi merkezi olan Buda’nın yüksek tepelerinden, Peşte bölümünün düzlük manzarasını izlemeye doyamayacağınız Budapeşte şehri; muhteşem doğası ve mimarisi, sanatsal etkinlikleri, kolay ulaşımı, sıcakkanlı insanları ve eğlenceli gece hayatıyla turizmde ilgi odağı olmuştur. Budapeşte; gündüzleri Buda’da, akşamları Peşte’de keyifli zamanlar geçirmeyi vadediyor.

“Avrupa’nın Hamam Şehri” olan Budapeşte; Yunan, Roma ve Türk mimarisindeki çok sayıdaki hamamlarıyla da şifalı sularına çağırıyor. Tuna (Danube) Nehrindeki Margaret Adasıyla, kaleleriyle, müzeleriyle birlikte Budapeşte’de gezilecek birçok mekan sizlerle…

Budapeşte’de Gezilecek Yerler

Zincirli Köprü (Szechenyi Lanchid)

Tuna Nehri üzerinden, Buda ve Peşte’yi birbirine bağlayan, aslan heykelleriyle süslenmiş bu muhteşem köprü, gece ve gündüz her vakit farklı bir ihtişamla ayakta duruyor.

Buda (Budin) Kalesi

Budapeşte’de ilk ziyaret edilecek yerlerden olan Buda Kalesi, 14.yy’da inşa edilmiş olup uzun yıllar boyunca Avrupa’nın en büyük saraylarından birisi olarak anılmıştır. İşgaller ve savaşlar nedeniyle tarih boyunca hasar almış olan kale, en son 1950’de restore edilmiştir. Kale yerleşkesi, gezilip görülmesi gereken birçok mekana ev sahipliği yapıyor. Kalede; Budapeşte Tarih Müzesi, Macaristan Ulusal Galerisi, Matthias Kilisesi, Balıkçı Tabyası ve Koller Galerisi gibi birçok mimari yapı meraklılarını bekliyor olacak. Ayrıca; Osmanlı izleri taşıyan bu kalenin muhteşem bahçesi ve Budapeşte’nin eşsiz şehir manzarası da ziyaretçilere keyifli zamanlar geçirmeyi vadediyor.

Balıkçı Tabyası (Halászbástya-Fisherman’s Bastion)

Buda Kalesinde, mutlaka görülmesi gereken yapılardan olan Balıkçı Tabyası; masalsı mimarisiyle, ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördüğü için günün her saatinde açık olan bir yer. 7 adet kulesi olan bu yapıdan; Tuna Nehri, Margaret Adası, Peşte ve Gellért Hill’in muhteşem manzarasına tanık olacaksınız.

Budapeşte Parlamento Binası

Büyüklüğü ile Avrupa’da üçüncü sırasında bulunan Budapeşte Parlamento Binası, neo-gotik mimarinin en önemli yapıtlarından birisi. 18 bin m2’lik alana sahip olan bu bina, gündüz ihtişamıyla, akşam ise ışıklandırmasının Tuna Nehrindeki yansımasıyla göz kamaştırıyor.

Aziz Stefan Bazilikası (Szent István Bazilika)

1851 yılında inşa edilen bu yapı, Budapeşte’nin en büyük kilisesidir. Görkemli Neo-klasik mimarisiyle dikkat çeken bu mekanın, ihtişamlı kubbesinden tüm Budapeşte’yi görebileceksiniz. Şu an; Katolik kilisesi olarak kullanılan bu kutsal yapının çevresinde, her yıl birçok konser verilmektedir.

Budapeşte Kahramanlar Meydanı (Hősök Tere)

Macaristan’ın savaş kahramanlarının heykelleriyle süslenmiş bu meydanda, Budapeşte’ye ait birçok sanatsal etkinlik düzenleniyor. Kahramanlar Meydanı çevresinde gezebileceğiniz yerler arasında; hayvanat bahçesi, Varosliget (şehir parkı), termal tesisler, müzeler ve Vajdahunyad Kalesi (Vajdahunyad vára) görülmeyi bekliyor olacak.

Vaci Caddesi (Vaci Utca)

Vaci Utca, Budapeşte’nin Peşte bölümündeki en ünlü ve turistik caddelerinden birisi. Caddede; giyim mağazaları ve hediyelik eşya dükkanlarının yanı sıra birçok kafe bulunmaktadır. Araç trafiğine kapalı olan Vaci caddesinde; belirli tarihlerde kurulan pazarlardan, şehrin genelinden daha uygun fiyata, ilgi çekici el yapımı ürünler ve kıyafetler temin ediliyor.

Gellért Hill (Gellért Hegy)

Türkçe’de “Gürz İlyas Bayırı” olarak anılan Gellért tepesi, doğal güzelliğinin ve manzarasının yanında; hisarı, tarihi anıtı, mağara kilisesiyle Budabeşte’de meraklılarını bekliyor olacak.

Gül Baba Türbesi

Budapeşte’de Rózsadomb (Gültepe) mevkiinde yer alan türbedeki Gül Baba, Kanuni Sultan Süleyman’nın davetiyle Budin’de sefere katılmıştır. Orta Avrupa’daki en önemli Osmanlı mimarileri arasında olan bu mekan, huzur ve sakinlik sunuyor.

Széchenyi Kaplıcaları

Avrupa seyahatlerinde; şifalı sıcak suların dinlendirici ve ferahlatıcı atmosferiyle, yenilenme imkanı sunacak olan Budapeşte kaplıcaları, farklı bir deneyim sunuyor. Avrupa’nın en büyük termal tesisi olan bu kaplıca; Budapeşte’nin yaz gecelerinde ve soğuk karlı günlerinde, konforlu sularına davet ediyor.

Margaret Adası (Margit Sziget)

Budapeşte’ye gelmişken mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi de Margaret Adası’dır. Tuna Nehri’nin ortasında, Buda ve Peşte bölgelerinin arasında bulunan bu yemyeşil ada, iki ayrı köprü ile şehre bağlanan ve yürüyerek de ulaşılabilecek mesafesiyle cazibesini artırıyor.

Yeşilin tüm tonlarına hakim olan ada, daha çok şehir parkına benzese de konaklama yerleriyle huzurlu ve sakin bir tatil de sunuyor. Yürüyüş ve bisiklet yolları, kafeler, tarihi yapılar ve kuleler, piknik alanları ve bahçeler, açık hava sineması, termal havuzlarıyla Budapeşte’de yapılabilecek birçok alternatifi de bir arada bulunduruyor.