Graz Gezilecek Yerler

tarafından
157
Graz Gezilecek Yerler

Rönesans döneminden kalma birçok tarihi yapıya sahip olan Graz, sanat severler için kesinlikle gezilmesi gereken yerlerden birisi. Graz, Avrupa’da caz fakültesine sahip  tek şehir. Şehir, ‘Yasaklar Şehri’ olarak da geçmektedir. Bunun nedeni, şehirde sokakta içki içmemek, toplu taşıma araçlarında telefonla konuşmamak gibi birçok yasağın olmasıdır. Tarihi yapılara ilgi duyanların, çokça keyif alacağı Graz gezinizde görmeden dönmemeniz gereken yerleri şu şekilde listeleyebiliriz;

Bu sanat ve bilim şehrini şehri gezmek için Graz uçak bileti almanız yeterli olacaktır.

Graz’da Gezilmesi Gereken Yerler

Hauptplatz

Biraz İstiklal Caddesi’ni andıran Hauptplatz, en kalabalık yerlerden birisi. Şehir merkezinde yer alıyor olması da burayı işlek yapıyor. Graz’a giden turistlerin mutlaka uğradığı bir yer olan Hauptplatz’da yol boyunca gidip gelen tramvayla da bölgeyi dolaşabilirsiniz.

Schlossberg Tepesi

Türk kuşatmaları sırasında halkın saklandığı yerlerden biri olarak bilinen Schlossberg Tepesi’nden şehri izleyebilirsiniz. Akustiği iyi olan tepede zaman zaman konserler de düzenleniyor.

Old Town

Avrupa’nın en iyi korunan kent merkezlerinden birisi, Graz’daki Old Town. İlk haliyle, günümüze kadar ulaşmayı başarmış, ayakta kalmış yerlerden birisi. kafe, restoran, alıveriş yapılacak yerleri burada bulabilirsiniz.

Graz Katedrali

İçerisinde evlilik sandıkları ve eski abanoz gibi iki farklı kutsal emanetler bulunduran kilise, oldukça da gösterişli bir yapı. Dışında 3 büyük sembol bulunur ve bunlar veba, Türkler ve çekirge sürülerini temsil eder. Bu üç şey, Avusturya’nın başına 3 büyük bela olarak bilinir.

Saat Kulesi

Graz’ın manzarasını tepeden izlemek isterseniz, Graz Saat Kulesi bunun için en uygun yer. Aynı zamanda şehrin en eski yapılarından.

Mur Adası

Mur Adası, Mur Nehri’nin ortasına yapılmış yapay bir ada. Bu ada, Graz’ın Avrupa Kültür Başkenti olduğu dönemde inşa edildi. İçerisinde oturabileceğiniz kafe ve restoranlar bulunuyor.

Avusturya Heykel Parkı

Heykel sanatıyla ilgilenenlerin, Graz’da mutlaka görmesi gereken yerlerden biri. Sanatçılara ait birçok eser de bu parkta yer alıyor.

Eggenberg Sarayı

Eski halılar ve mobilyaların olduğu Eggenberg Sarayı,  Avrupa’nın en güzel saraylarından birisi olarak bilinir. İçiyle beraber dışıyla da ilgi çeken bir yerdir.