Green Card Nedir ?

tarafından
44
Green Card Nedir ?

ABD Göçmen Bürosu tarafından verilen Green Card ile ilgili bilinmeyenleri sizler için araştırdık. Peki tam anlamıyla Green Card Nedir?

13 Maddede Green Card

 1. Amerika Birleşik Devletleri tarafından verilen bu kart , ülkenin göçmen bürosu tarafından verilmektedir. Bu karta sahip olmak isteyenler başvuru yaparlar. Ardından ülke uygun gördüğü insanların yer aldığı listeden bir çekiliş düzenler. Çekilişin sonunda hak kazanan insanlar Green Card almaya hak kazanırlar.
 2. Green Card kazanan Türk vatandaşları ülkemizdeki vatandaşlığa devam ederken aynı zamanda ABD ülkesinin vatandaşlarının sahip olduğu hakları da elde ederler.
 3. Green Card aldıktan sonra 5 sene Amerika Birleşik Devletleri’ nde yaşamanız dahilinde isteğinize göre ABD’ den tam vatandaşlık da alabilirsiniz.
 4. Green Card’ a sahip olmak isteyen kişilerden iş tecrübesi aranmamaktadır. Aynı zamanda bu başvuruda bulunan yabancı ülke vatandaşlarının ülkelerine göre bir avantaj da söz konusu değildir. Yani tüm ülkeler eşittir.
 5. Çekilişe başvurunuzun ardından uzun bir süre bu çekilişin sonucunu bekleyebilirsiniz. Göçmen bürosunun internet sitesini sık sık kontrol etmenizde fayda var.
 6. Ekim ayından önce araştırmalarınıza başlayabilirsiniz. ABD hükümeti Ekim ayında çekilişi gerçekleştirmektedir.
 7. Kart başvurusu yapmak için uygun olmayan ülkeler de bulunmaktadır. Ancak Türkiye bu ülkeler arasında yer almamaktadır.
 8. Eğer lise mezunu değilseniz uzmanlık gerektiren bir işte son 5 yıl içerisinde 2 yıl çalıştığınızı belgelemeniz gerekir.
 9. Çekilişe katılanlar arasında yaş sınırı olmamakla beraber 18 yaşından küçükler bu çekilişe katılamamaktadır.
 10. Başvurular 2005 yılından bu yana internet üzerinden gerçekleştirilmektedir.
 11. Evli çiftlerden birisi bu çekilişi kazanırsa kazanan kişi eş ve çocuklarını da yanında götürebilmektedir.
 12. Çekilişler elektronik ortamda gerçekleştirilir ve herhangi bir hak kayırma ve torpil işlemez.
 13. Bu karta sahip olan kişiler ilk 6 ay içerisinde ülkeye 1 kez giriş yaparak bu kartın geçerliliğini koruyabilmektedir.

Green Card Örnekleri

Green Card Nedir?

Green Card Nedir?

 

Green Card Nedir?

Green Card Nedir?