Havana Gezi Rehberi

tarafından
141
Havana Gezi Rehberi

Havana gezi rehberi yazımızda, Havana ile ilgili bir çok soruya yanıt bulabileceksiniz. Hala komünist yönetimin etkin olduğu Küba’nın en önemli şehirlerinden biridir Havana. Adını tarihe yazmış liderler öncülüğünde birçok etkinliğin yapıldığı Devrim Meydanı, tarihi yapıları, sokakları ve müzeleri ile yerli yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir. Gezi rehberimizde sizinle beraber bu güzelliklerle dolu şehrin gezilip görülmesi gereken yerlerini tanıyalım.

Havana uçak bileti sayfamızdan, en ucuz Havana uçak bileti fiyatlarını karşılaştırıp, kolayca satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Havana’da Gezilecek Yerler

Plaza De Revolucion

12 kilometrekarelik alana yapılmış ve dünyada en büyük 31. Meydan olarak bilinen Devrim Meydanı’nın orijinal adı Plaza de La Revolucion’dur. Bu bölge protesto veya eylemlerin yapıldığı bölgedir. Her sene işçi bayramında Fidel Castro’nun çağrısı ile meydanda milyonlarca kişi toplanmıştır. Bu meydandaki gösteriler günümüzde bile devam etmektedir.

Meydandaki en önemli simge halkın çok sevdiği isimlerden olan, sömürgeci yönetime karşı olan eylemleriyle bilinen Jose Marti anıtıdır.109 metre boyundaki anıtın önünde ayrıca 18 metre boyunda bir heykel de yer alır.

Capitolio Nacional

Başkent Havana’da gezilecek birçok müze de bulunuyor. Bunlardan biri de Capitolio Nacional. Özellikle devrimden önceki Küba tarihini anlamak için harika bir anıt.

Bu anıt 1920’lerin sonunda yapılmış neo klasik tarzında yapılmıştır. Yapımı üç yıl süren bu yapıda yaklaşık 5000 işçi çalışmıştır. Ana girişinde bulunan 25 karatlık elmas replikası da görkemiyle göz önündedir. Küba Devriminden önce bu bina meclis olarak da kullanılmış, 1960’lardan günümüze kadar geçen süre içerisinde de hala bilim ve teknoloji bakanlığı için kullanılmaktadır.

Calle Opisbo

1519 yılında yapılan önemli, aynı zamanda tarihi bir cadde olma özelliğine sahip olan Calle Opisbo o dönemlerde yaşayanların oradan geçerken güneşten korunması için yapılmış bir geçiş yoludur. Kendinizi yerel hayatın içinde fazlasıyla bulabileceğiniz caddede onlarca market, bar, kitapçı sanat galerisi ve restoran bulabilirsiniz.

Malecon

Havana sahil şeridinde bulunan ve 8 kilometre uzunluğunda olan bir yürüyüş yoludur. Aynı zamanda dalgakıran görevi de görmektedir. Yürüyüş yolunun yapılmasındaki amaç aslında şehri doğal felaketlerden korumaktı. Fakat ilerleyen dönemlerde Havana’nın önemli noktalarından biri haline geldi. Ayrıca bu güzel yolda gezintiye çıktığınızda birçok anıtla karşılaşıp iki güzelliği bir arada yaşayabilirsiniz. Yol üstündeki gezintinizde görebileceğiniz yapılar da şu şekilde; Castillo de la Real Fuerza, Torreon de San Lazaro, Salvador de la Punta.