Innsbruck Gezi Rehberi

Innsbruck Gezi Rehberi

Innsbruck gezi rehberi yazımızda, Innsbruck ile ilgili bir çok soruya yanıt bulabileceksiniz. Avusturya da yer alan, Tiron eyaletinin başkenti Inssbruck’ a ülkemizden direk uçuş bulunmamaktadır.

Tiron eyaletinin başkenti Inssburck, Avusturya’ da Inn vadisi içerisindedir. Avusturya’ da bilinen dokuz eyaletten birisi olan Tiron eyaletinde orta çağdan kalma bir çok yapı bulunmaktadır. Inssburck başkent olup  Alplerinde başkenti olarak nitelendirilmektedir. Başkent, Almanya’ nın Münih kenti ve İtalya’ nın Verona kenti arasında yer almaktadır.

Kent 2. Dünya Savaşından büyük hasarla ayrılmıştır. Tam olarak 22 kez şehir bombalanmıştır. Şimdilerde Avusturya Satranç Şampiyonası bu kentte düzenlenmiştir. Kente öğrenci talebi de oldukça fazladır. Çünkü hem maddi anlamda öğrencileri çok zorlamayacak bir yer hem de bünyesinde 2 üniversite barındırıyor. Ülke genelinde ve diğer ülkelerden birçok snowboard kayak sporu ile ilgilenen insanlar kente ziyaretlerini sürdürmektedirler. Kayak sporu ile uğraşanların çoğunluğu da kentte yaşamaktadır.  Kentte Türk nüfusu da fazla olmakta. Kentin önemli kayak merkezlerinden biri olması hem yükseltisinin olması hem de iki dağın arasında yer almasından kaynaklanmaktadır.

Kente yaz sıcaklığı 30 derece olmaktadır. Bu sıcaklıkta da insanlar rahatlıkla kenti dolaşabilmektedirler. Kente yaz aylarında gitmek isterseniz gezilecek yerlerini dolaşabilirsiniz. Ancak kış aylarında gitmeyi tercih edenler en çok kayak sporları için gitmeyi istemektedirler. Her iki mevsimde kente gelmeniz keyifli zaman geçirmenize imkan tanır.

Inssbruck’a Ulaşım

Inssbruck kentine direk gitmek için Türk Hava Yollarından Salsburg, W.A Mozart Havaalanına uçak ile gidebilirsiniz. Bu sizin ilk alternatifiniz olmaktadır.

Insbruck Şehir İçi Ulaşım

Kentte yürüyerek dolaşmak isteyenleriniz varsa tam size göre bir şehir diyebiliriz. Şehrin Old Town gibi yürüyerek dolaşabileceğiniz yerleri bulunmaktadır. Şehirde toplu taşıma ulaşım ağıda bir hayli gelişmiştir. Otobüs ağının bulunduğu kent 4 farklı tramvay hattı ile de ulaşımı kolaylaştırmıştır. Bir de ulaşım için özel hizmet veren toplu taşıma araçları bulunmaktadır. Günlük ve haftalık olacak şekilde bilet seçenekleri kentte mevcuttur. The Sightseer Schoss Ambras, Alpenzoo ve Bergisel gibi bölgelere yolculuklar çok sık düzenlenmektedir. Kente bulunan bisiklet yollarının ve bisiklet kiralama yerlerinin bulunduğunu söyleyelim. Bisikletinizi kiralayıp şehrin belli bölgelerini rahatlıkla gezebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Goldenes Dachl

Bu anıt Innsbruck’un simgesi sayılmaktadır. Gotik dönemi eserlere bu anıt da rastlayabilirsiniz.

Triumphpforte

1765 senesinde yapılan bu kemer Arşidük II. Leopold’ün İspanyol Prenses Maria Ludovica ile evliliklerinin şerefine yapılmıştır.

Bergiselschanze

2011 senesinde yenilenmiş olan bu kayak atlayış platformu kentin yeni sembollerinden biridir.

Biletmar:

Bu site çerezleri kullanmaktadır.