İzmir’ de Ne Yenilir Ne İçilir ?

tarafından
165
İzmir’ de Ne Yenilir Ne İçilir ?

İzmir Yemekleri

Bu tarih kokan şehrin enfes yemeklerini tatmak için İzmir uçak bileti almanız yeterli olacaktır.

Kumru

Kumru, İzmir’e özgüdür ama artık Türkiye’de pek çok yerde satılır. Susamlı sandviçin arasına peynir, domateste koyabilirsiniz ya da pişirilmiş sucuk salam gibi ürünleri de. İzmir’de bunu yapan pek çok büfe bulabilirsiniz. Ekmeği susamlı olur ve gerçekten iyi karın doyurur.

Çöp şiş

İzmir’e yolu düşenlerin uğrak yeri Selçuk’taki çöp şişçilerdir. Gerçekten de burada çöp şişin lezzeti bir başka oluyor. Özel kesilen etler, minik minik çöp şişlere geçiriliyor ve kömür ateşinde pişiriliyor. Yanında buz gibi ayran ve piyaz yemenizi de tavsiye ederiz.

Lokma Tatlısı

İzmir’de sokakta el arabalarında bile satılan meşhur tatlılardan biri de lokma tatlısıdır. Mayalı hamuru kızgın şerbete atarak oluşturulan bu tatlıyı en iyi yapanlardan birisi de Lokmacı Baba’dır. İzmir’de pek çok yerde bu tatlıyı bulabilirsiniz.

İzmir köfte

İzmir’e özgü bir başka yemek çeşidi de İzmir köftedir. Köfte ve patatesin yan yana dizilip fırında pişirildiği ve servis edildiği bu yemek artık ülkemizde hemen her yerde yapılmaktadır. Kemeraltı Çarşısı’nda Köfteci Mehmet’in yerini önerebiliriz.

Şevketi Bostan

Ege’ye özgü köklerinden yemek yapılan bir bitkidir. Bazı balık restaurantlarında zeytinyağlı meze haline getirilmiş çeşidini de bulabilirsiniz. Bulması ve temizlemesi zor bu bitki, anason kokuludur. En iyi halini İzmir’de bulabilirsiniz. İzmirliler hastalık halinde ateş düşmesi için de yerler.

Zeytinyağlı yemekler

Ege’ye gelmişken zeytinyağlılardan söz etmeden olmaz. İzmir’deki pek çok restaurantta lezzetli zeytinyağlı yemekleri bulabilirsiniz. Ancak son yıllarda Alaçatı’daki butik mekanları da tercih edebilirsiniz. Burada birbirinden lezzetli taze otlardan zeytinyağlı yemek yapan mekanlar var.

Dil Şiş

İzmir’e gitmişken balık yemeden olmaz hele hele dil balığı. Dil balığı fleto haline getirip şişe dizilir ve arasına domates, biber, defne yaprağı konur. Dil balığını İzmir’de en iyi Ömür Balıkçısı, Recep Usta, Hisarönü Balık, Kordonboyu Balıkçısı yapar. Ancak diğer balıkçılarda da lezzetli alternatifler bulabilirsiniz.

Subye

Kavun çekirdeğinin ezilmesiyle hafif şekerle tatlandırılan hafif nişastalı süt kıvamında soğuk içilen bir içecek. İzmir Yahudilerine ait bu içeceği bu şehirden başka yerde bulamazsınız. İzmir’de de artık her yerde bulunmuyor. Ancak Hatuniye Camisi ve Dönertaş yolunda bulabilirsiniz. Tatmadıysanız merak edip içmenizi tavsiye ederiz.