Katmandu Gezi Rehberi

Budist ve Hindu tapınaklarıyla ünlü olan Katmandu, Nepal’in başkentidir. Aynı zamanda ülkenin önemli ticaret noktalarındandır. Bununla birlikte, Çin ve Hindistan’ın arasında bulunan küçük ama şirin bir ülke olan Nepal, oldukça turist çekmektedir. Nepal’in Katmandu’da bulunan halkı, sizleri tüm sıcakkanlılığı ile karşılayacaktır. Sizler için Katmandu’da gidilmesi gereken yerleri sıraladık.

Katmandu’da gezilecek yerler, nerelerdir?

Thamel

Thamel, şehrin turistik yeri haline gelmiş bir caddedir. Ülkeden dönüşte sevdiklerinize birbirinden güzel hediyeler alabileceğiniz pek çok mekan mevcuttur. Önceleri bomboş bir alan olan bu yer, şimdilerde ise oldukça dolu ve kalabalık. Katmandu’da konaklamak için en uygun bölge Thamel’dir. Aynı zamanda alışveriş için uygun saatler olarak akşamüstü tercih edilmelidir.

Maju Deval

Hippi tapınağı olarak da bilinen Maju Deval, şehrin en ünlü tapınaklarındandır. Eskiden bu bölgeye gelen hippiler, akşama kadar bu tapınağın önünde otururlarmış. Aynı zamanda  gitarlar çalıp şarkılar söyleyerek, mekanı oldukça eğlenceli hale getirdikleri gibi, sağlığa da zararlı pis maddeler kullanırlarmış. Şiva Tanrısı’na adanmış olan bu tapınağın yanında, küçük beyaz bir tapınak da bulunmaktadır.

Hanuman Dhoka Sarayı

Bu saray alanında Krallar ve hanedan mensupları kalırmış. Saray, halkın bulunduğu bölgeden ayrılmış durumda. Bunun yanında, içerisi adeta başka bir şehir gibi.. Alışveriş merkezleri, tapınakları ve eğlence merkezleri ile, ikinci Katmandu olarak adlandırabiliriz. Sarayın kapısının önünde ise, maymun tanrısının kocaman heykeli bulunuyor. Mutlaka görülmeye değer bir yer.

Swayambhunath Tapınağı

Şehrin en ünlü tapınaklarından.. Bizim tabirimiz ile ‘Maymun Tapınağı’.. İçinde onlarca maymun bulunan bu tapınak, şehre tepeden bakmaktadır. Oldukça yüksek ve içi kadar manzarası da etkileyicidir. Uzun merdivenden yukarıya doğru tırmanırken, maymunlar size eşlik edecektir. Ancak orada sanki maymunlar hiç yokmuş gibi davranmalısınız. Özellikle göz teması kurmamaya ve yanınızda yiyecek bir şeyler getirmemeye dikkat edin.

Biletmar:

Bu site çerezleri kullanmaktadır.