Kayıp Valiz Durumunda Yapılması Gerekenler

tarafından
113
Kayıp Valiz Durumunda Yapılması Gerekenler

Tatile gidiş ya da dönüş sırasında talihsiz olaylar yaşanabilme ihtimali her zaman vardır. Kayıp valiz durumu da bu sorunların başında gelirken, kişilerin bu tür duruma karşı hazırlıklı olarak haklarının neler olduğunu bilmesi gerekir. Böylece olası bir sorun durumunda karışıklık yaşamadan gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

Valiz kaybolursa ne yapılmalı?

Valiz kaybolduğu ilk anda yapılması gereken şey bavulun son işleme koyulduğu yere giderek kontrol sağlamaktır. Eğer bu çözüm olmazsa, resmi prosedürler dahilinde işlemlerinize devam edebilirsiniz. Eğer havayolu firmasına teslim aşamasında kaybolduysa, valiz üzerinde yer alan PNR numarasını temin etmeniz yeterlidir. Böylece valiz ile ilgili firma tarafından gerekli işlemler yapılacaktır. Genelde 3 günlük süre içerisinde kayıp bavullar bulunarak teslim edilmektedir. Çoğu firma artık bu işlemler için kayıp bavul olayı sonrasında form doldurulmasını istemektedir. Böylece ulaşım ve iletişim kolayca sağlanabilmektedir.

Kayıp valiz tesliminde ücret alınır mı?

Kayıp valiz işlemlerinde yolcuların herhangi bir şekilde ücret ödemesi söz konusu değildir. Bu bakımdan bavul bulunduktan sonra teslimi ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Kayıp bavullar bulunmazsa ne olur?

Kişilerin yolculuk sırasında bavulunun hiçbir şekilde bulunmama ihtimali olduğu gibi bu durumlarda 21 günlük sürenin geçmesi gerekir. 21 gün geçmesine rağmen bulunmazsa, kişilerin acil ihtiyaçlarının firma tarafından karşılanması gerekmektedir. Bu nedenle süre içerisinde yapılan harcamaların fişleri ile birlikte firmaya teslim edilmesinin ardından ödeme alınabilir. Aynı zamanda bavulun hiçbir şekilde bulunmaması halinde kilogram başlına 20 dolarlık bir ücret ödenmesi gerekmektedir.