Lefkoşa Gezi Rehberi

tarafından
97
Lefkoşa Gezi Rehberi

Vizesiz gidebileceğiniz tatil yerlerinden olan başkent Lefkoşa Gezi Rehberi sizlerle , Kıbrıs’ın en gözde turistik kentidir.

Kıbrıs tarihi geçmişi, denizi, gezilecek yerleri ile insanları cezbeden bir yerdir. Lefkoşa Kıbrıs’ın başkenti olup, en kalabalık şehridir. İnsanlar gece hayatı ve eğlenceli mekanlar içi bile Lefkoşa’ya geliyorlar. Kentte yaz ayları çok hareketli geçiyor. Tatil içi gelenler, konserler için gelenler şehrin tarihi kokusunu da alıp gidiyorlar. Özellikle 500 yıllık Türk hamamı ile 1209 yılında yapılan Selimiye Camii, yoğun ilgi gören yapılardandır. Mayıs ve haziran aylarında gidilmesi tavsiye edilen kentin en sıcak ayları ağustos ve temmuzdur. Yılın belli zamanlarında sıcaklığın 50 dereceye kadar çıktığı görülüyor. Lefkoşa gezilecek yerleri;

 1. Barbarlık Müzesi
  1960’lı yıllarda noel gecesi Rumların saldırıları adada baş gösterirken, Binbaşı Nihat İlhan’ın evine saldırı gerçekleştirilmiş. Evinde olmayan binbaşının eşi ve çocukları öldürülmüş. O günden sonra evin içine hiç dokunulmamış ve ev müze haline getirilmiştir. Evin içi kan donduran ortama sahip olsa da insanlar tarafından merak ediliyor.
 2. Selimiye Camii
  1208 ila 1326 yılları arasında Lüzinyanlar döneminde yapılan cami aslında önceden bir Katolik kilisesidir. Gotik mimarilerinin en önemli örneğidir. Osmanlıların döneminde kiliseye iki uzun zarif minare eklenmiştir. Camiye çevrilen kilise Aya Sofya Camisi olarak da biliniyor.
 3. Büyük Han
  Selimiye Camisine yakın olan Büyük han, 68 odalı ve 10 dükkana sahiptir. Anadolu’da kervanların ve tüccarların konakladığı önemli yerlerdendir.
 4. Derviş Paşa Konağı
  Konak, 19. yüzyılda yapılmıştır. Konak zamanın Türkçe gazetesini çıkaran Derviş Paşa’ya aittir. Günümüzde Etnografya Müzesi olarak ziyaretçilerini bekliyor.
 5. Mevlevi Tekke Müzesi
  Mevlevi Tekke müzesi, 17 yüzyılda yapılmıştır. Girne kapısının 100 metre güneyinde yer alır. 1962 yılında restore edilerek sağlam bir görünüme kavuşmuştur.