Lefkoşa’da Ne Yenilir Ne İçilir?

tarafından
128
Lefkoşa’da Ne Yenilir Ne İçilir?

Turistik bölge olmasından kaynaklı farklı mutfağa sahip Lefkoşa’da Ne Yenilir Ne İçilir? Asya ve Yunan mutfağını bir arada bulunduruyor.

Kıbrıs, kendine özgü yemeklerin olmadığı bir yerdir. Bölge için tek dezavantaj bu olsa da farklı uluslardan etkilenilen yemek çeşitleri bölgede fazlasıyla yapılmaktadır. Lefkoşa diğer kentlere göre yöresel birkaç yemeği ziyaretçilerle buluşturmayı başarıyor. Turistik bir yer olduğu için değişik yemek çeşitleri menülerde yer alıyor. Lefkoşa’da enfes yemek yiyebileceğiniz mekanlardan bazıları; İştah restoran, Susam restoran ve Eziç restorandır. Bunun yanı sıra Hint, Çin, İtalyan ve Fransız yemeklerini yapan mekanlarda bulma olasılığınız vardır. Turistik bir yer olması bunun önemli sebeplerindendir. İşte Lefkoşa’da Ne Yenilir Ne İçilir listesi;

 1. Hellimli
  Hellimli çay saatlerinde ve sabah kahvaltılarında tüketilen poğaça çeşitlerindendir. Kıbrıs’ın en popüler yiyeceğidir. İçerisine hellim ve kavrulmuş soğan konuluyor. Üzerine susam ve garacocco otu ilave ediliyor. Hellimlinin zeytinli çeşidi de vardır.
 2. Şeftali Kebabı
  Doyurucu yemeklerden biri olan şeftali kebabı, koyun ve keçi etinin kıymasından yapılır. Kıyma harcının içine maydanoz ve baharatlar ilave edilir. Köfte haline getirilen harç hayvanların iç yağına sarılıp kömürde pişiriliyor. Şeftali kebabı denilmesinin sebebi ise aslında ” Şef Ali” isminin yıllardan beri söylenerek şeftali ismine bürünmesinden kaynaklıdır.
 3. Molehiya
  Molehiya Kıbrıs’ta yetişen bir bitkinin adıdır. Bitki yazın toplanır ve kurutulur. Kuzu veya tavuk eti ile pişirildikten sonra pilav ve turşu ile servis edilir.
 4. Kolakas
  Kolakas, et ve patatesle yapılan yemeklerdendir.
 5. Pirohu
  Kıbrıs mantısı olarak bilinen Pirohu’nun normal mantıdan farkı içerisine nor peyniri ve patates konulmasıdır.
 6. Gullurikya
  En kolay tatlı olan Gullurikya, buğday, un ve su ile yoğrulduktan sonra keçiboynuzu pekmezi ile pişiriliyor.