Lozan’da Ne Yenilir Ne İçilir?

tarafından
118
Lozan’da Ne Yenilir Ne İçilir?

Fransa, Almanya ve Batı Avrupa bölgelerinden etkilenen Lozan’da Ne Yenilir Ne İçilir? Yemek çeşitlerinde karma bir kültüre sahiptir.

İsviçre komşu ülkelerden etkilenmiş bir mutfağa sahiptir. Bu yüzden zengin mutfak içerisinde birçok çeşit bulunur. En çok kullandıkları gıda malzemeleri içinde süt ve süt ürünleri, patates, havuç, lahana ve mantar ürünlerini görüyorsunuz. Kalite ve lezzet açısından birçok ülkeden güzel ürünler üretilmektedir. Özellikle yıllardan beri süre gelen İsveç çikolatası dünyaca üne sahiptir. Çikolatanın tarihi geçmişi 18.yüzyıldan bu yana devam ediyor. Alkollü, bademli, fındıklı, fıstıklı birçok çeşidi yapılan çikolata, diğer ülkelere de yayılmıştır. Çikolatadan sonra ülkenin  diğer ilgi gösterdiği tatlı turtadır. Meyveli ve sade çeşitlerinin sevilerek tüketildiği lezzet, yemeklerden sonra tercih edilen tatlıdır. Alkollü içecekler içerisinde beyaz şarap yoğun ilgi görmektedir. Kaliteli üretilen yerlerden alınan şarapların tadı çok beğeniliyor. Her yıl Zürih’te düzenlenen ” Street Food” yemek festivaline gidebilir değişik sokak lezzetlerini yerinde tadabilirsiniz. Lozan ve Cenevre bölgelerinde ünlü olan pek çok restoran vardır. İşte sizler için Lozan’da Ne Yenilir Ne İçilir listesi!

 1. Peynir Fondü
  İtalyan ve Fransız mutfağında karşınıza sıkça çıkan peynir fondü, Lozan’da sevilen lezzetlerin içindedir. Masaya getirilen ateş üzerinde eritilen peynir, ekmek ve patates batırılarak yenilir.
 2. Raclette
  Yemeğin en önemli malzemesi peynirdir. Peynirin dışında baharatlar, kornişon, zeytin, salam ve patates kullanılan diğer malzemelerdir.
 3. Cordon Blue
  Tavuk eti ile hazırlanan bir yemektir.
 4. Makaron
  Çikolata ve turta dışında makaronda cafelerde ki raflarda yerini alıyor. Rengarenk makaronları kahvenizin yanında tercih edebilirsiniz.
 5. Zürcher Geschnetzeltes
  Dana etlerinin beyaz krema ile marine edildiği yemek, yanında şarap tercih edilerek tüketiliyor.
 6. Tartiflette
  Patateslerin kesildikten sonra özel sosu ile birleştirilip fırına veriliyor. Yağı az olan yemeği mutlaka denemelisiniz.