Madrid’de ne yenilir ne içilir ?

madrid yemek rehberi

Madrid Yemekleri

Gallinejas ve Entresijos

Kuzu etine düşkünseniz lezzetli gelebilir. Kendi yağında kızartılmış kuzu etinden yapılır.

Oreje de Cerdo

İspanya’nın popüler yemeklerinden biri olan Oreje de Cerdo yemeğinde, domuz kulakları sarımsakla birlikte kızartılır.

Sopa de Ajo (Sarımsak çorbası)

Kırmızı biberli, jambonlu, zeytinyağlı, yumurtalı ve sarımsaklı bir tür çorbadır. İspanya’nın geleneksel yemeklerinden biridir.

Cocido Madrileno (Etli nohut)

Bizim damak tadımıza uygun yemeklerden arıyorsanız Cocido Madrileno’yu tavsiye edebiliriz. Et ve nohuttan yapılan bu yemeğin bizim yemeklerimizden farkı sunumunda. Nohut ve et, ayrı servis ediliyor.

Tapas

İspanyollar yemek öncesi gelen aperatif tabaklarına tapas diyor. Gerçekten de bu tabakların içerisinde lezzetli atıştırmalık bir sürü yiyecek oluyor. Tapasın içerisinde genelde deniz mahsulü ya da domates vs. soslu ürünler bulabilirsiniz.

Paella

Deniz mahsulleri, mantar ve et gibi çeşitli şeylerin karıştırıldığı bir tür pilavdır. Barcelona’da genelde deniz mahsullüsü yapılır. Madrid’te ise karidesin yanı sıra içerisine et de katılır.

Caracoles (Salyangoz)

Salyangoz bizim kültürümüze biraz ters gelse de Madrid mutfağında önemli bir yere sahip. Salyangozdan yapılan yemekleriyle ünlü lüks restoranlar bulabilirsiniz.

Boğa Kuyruğu

Madrid’in en meşhur ana yemeği ise boğa kuyruğudur. Tapaslarını tattığınız bu güzel şehirde dilerseniz boğa kuyruğunu da deneyebilirsiniz. Boğa kuyruğu adından da anlaşılacağı gibi boğanın kuyruğundan yapılan mantar, soğan, sarımsak, krema, şarap ve baharatlarla harmanlanılarak pişirilen bir et yemeğidir. Genelde Madrid’de boğa kuyuğunu tadan insanlar beğendiklerini ve bizdeki et yemeklerine benzediğinden bahsetmişlerdir.

Restaurant Botin’de Fırında Süt Kuzu

Mekanın spesiyallerinden derisi çıtır çıtır içi lokum kıvamındaki fırında süt kuzu ağızda dağılıyor.? Kuşkonmazlı Rioja salatası ve yine Rioja bölgesinin tempranillo üzümlerinden birer kadeh kırmızı kuzuya başarılı bir şekilde eşlik ediyor. Fırında süt kuzu 24,80 €, Rioja salatası 10.5 €.

Biletmar:

Bu site çerezleri kullanmaktadır.