Mekke’de Ne Yenilir Ne İçilir

Mekke'de Ne Yenir?

Alkolün yasak olduğu şehir Mekke’de Ne Yenilir Ne İçilir. Özel mutfak bulmanız zor olsa da lezzetli yemekleri bulabileceğinizi söyleyelim.

Mekke’de Gezilecek Yerler

Mekke genellikle ibadet için tercih edilen bir şehirdir. Meyve ve Sebzeli yemekler konusunda kendilerini geliştiren Mekke mutfağı, dünyada çok fazla tüketilen besinlerin bir çoğuna sahip olan Mekke, kahvesi ve hurmasıyla bilinse de fast food olarak kendini çok geliştirmiş ve neredeyse en fazla tüketilen besin kaynağı haline gelmiştir. İnanç turizmi sayesinde de en çok hurma yeniyor. Kutsal şehir donanımlı ve her yıl 15 milyon Müslüman’ı ağırlayan bir destinasyona sahiptir. Her şehrin, bölgenin meşhur yemekleri olduğu gibi Mekke’de de tüketebileceğiniz yemekler yer alıyor. Bu yemeklerin içerisinde Hindu yemeklerinden fast food çeşitlerine kadar birçok alternatif menülerin içeriğini zenginleştiriyor. Mekke’de alkol tüketimi yasak olduğu gibi Müslümanlar için haram kılınmış hayvan etleri de restoranlarda bulunmuyor. Şehrin bazı yemek mekanlarında Lübnan mutfağına ait yemekleri görebilirsiniz. Bu yemekleri merak edenler için bir mekan önerisinde bulunalım. Al Bayt Restaurant Lübnan mutfağının en güzel yemek örneklerini sizlere sunuyor. İşte Mekke’de ne yenilir ne içilir sorusunun yanıtları;

 1. Fast Food

  Araplar çıtır tavuk satan yerlerin kapısında sıra oluyor diyebiliriz. Özellikle şehirde yer alan ” Al- Baik” ismindeki fast food yemek çeşitleri satan yerde uygun fiyatlarda kızarmış tavuk, hamburger ve patates kızartması gibi alternatifleri yiyebilirsiniz. 4 kişi 40 riyale fiyatına doyabiliyorsunuz. Türk lirasında 40 riyale 20 TL’ye denk geliyor.

 2. Foul

  Şehirde sevilen yemeklerin başında Foul geliyor. Foul, bir çeşit fasulye yemeğidir.

 3. Zemzem

  Mekke’de kuyudan çıkartılan zemzem suyu insanların oldukça rağbet gösterdikleri bir içecektir. Turistler memleketlerine bu sudan götürmek için şehrin her yerinde satılan dükkanlardan suyu almaktadırlar.

 4. Hurma

  Şehrin her bölgesinde hurma satılmaktadır. Hurmayı ilk defa yiyenler bu lezzete bayılıyorlar doğrusu. Hediyelik olarak bile alınıp hısım, dost, akrabalara götürülen bir lezzettir. Hurmanın faydaları ise oldukça fazladır.

 5. Shwarma Taamiya

  Sebzeli dürüm olan shwarma taamiya, en çok sağlıklı beslenenlerin tercih ettiği doyurucu bir alternatiftir.

Biletmar:

Bu site çerezleri kullanmaktadır.