Münih’te ne yenilir, ne içilir?

tarafından
188
Münih’te ne yenilir, ne içilir?

Turizmin canlılık gösterdiği kent haliyle farklı ülkelerden misafir ettiği ziyaretçilere yemek kültürünü de tattırmak istiyor. Almanya’nın en popüler şehirlerinden biri olan Münih, sadece yöresel Alman lezzetlerini değil İtalyan, Türk, Çin ve Akdeniz lezzetlerini de mutfağında barındırıyor. Münih kentini de kapsayan Bavyera bölgesinde genel olarak domuz ve dana gibi hayvanların et tüketimi yaygın olmakla birlikte en sevilen yiyeceklerin başında sosis geliyor. Almanya’nın pek çok bölgesinde çeşitli sosisler üretilip tüketildiği gibi bu şehirde de azımsanamayacak derecede sosis tüketimi var. Birçok yöresel yemeği bünyesinde barındıran Şehir içecek sektöründe de kahve ve bira ile ön plana çıkmış durumda. Münih’in bu meşhur yemekleri hakkında bilgi edilmek istenirse şunlara bir göz atılabilir:

En ucuz Münih uçak bileti, Biletmar’da!

Münih Yemekleri

Sauerkraut

Sebzenin genellikle et yemeğinin yanında kullanımı Alman kültüründe alışılmış bir durum olmasına rağmen bu yöresel yemekte karşımıza et çıkmıyor. Kelimenin Türkçe de ki karşılığı ‘’ekşi lahana’’ manasına geliyor. Defne yaprakları ve kırmızı şarapla pişirilen beyaz lahana yemeği sıcak ve soğuk olmak üzere iki şekilde de tüketiliyor. Türkler tarafından Alman lahana turşusu olarak da anılan bu yemek bağırsak dostu olarak biliniyor.

Auflauf Güveç

Münih’te olduğu gibi Bavyera bölgesinde de sevilen bir tür güveç yemeğidir.

Blau

Sıkça tüketilen domuz ve dana etinin yanı sıra balığa dair olan yemeklerin en meşhurlarından biri de Blau’dur. Blau ismiyle bilinen alabalığın kendine has bir şekilde servis edilmesiyle oluşur.

Leberkas

Yemeğe düşkün olan Almanların hangi şehirde olunursa olunsun mutlaka aperatif meşhur bir yiyeceği de ortaya çıkıyor. Ete de düşkün olmaları nedeniyle atıştırmalıklarından birçoğunda da et ürünü bulunabiliyor. İşte Leberkas’ta şehirin et kültürünü yansıtan atıştırmalıklarından biri. Leberkas, Dana eti ve pastırmadan yapılan bir atıştırmalık.

Apfelkücherl

Tatlılardan da yenilebileceklere örnek verilecek olursa Almanların gözde tatlılarından biri olan Apfelkücherl tavsiye edilebilir. İçerisinde tarçın bulunan bu tatlı kızartılmış elmadan yapılmıştır.

Augustiner Biergarten

Almanya da biranın neredeyse sudan daha çok tüketilmesinden burasıda payını almış bulunuyor. Pek çok bira festivalinin de düzenlendiği Münih’te tüketilen en meşhur bira ise Augustiner Biergarten’dir.