Mykonos’ta ne yenir ve ne içilir?

Mykonos’ta ne yenir ve ne içilir?

Yunanistan’ın en meşhur adalarından biri olan Mykonos, küçük olmasına rağmen ziyaretçilerine sonsuz eğlence sunuyor. Özellikle akşam vakitlerinde yoğunlaşan plajları, tamamen insanı deşarj edecek durumda. Gün batımında da oldukça ün yapmış burası. Özellikle yel değirmenlerindeki gün batımını izleme keyfi, adeta ziyaretçilerin odak noktası haline gelmiş. Bunların yanında, asla yemek konusunda sıkıntı çekmeyeceğiniz bir yer. Çünkü hemen hemen tüm çeşitleri Türk mutfağı ile aynı. Sadece isimleri değişik. Özellikle Türkler tarafından en çok tercih edilen restoran ise Mykonos Nammos.

En ucuz Mykonos uçak bileti, Biletmar.com’da!

Mykonos Yemekleri

Kopaniski

Bir çeşit peynir türü olan kopaniski, şarap tutkunlarının asla vazgeçemeyeceği bir yiyecek. Hele bir de yanında çavdar ekmeği olduğu zaman, yeme de yanında yat cinsinden. Genellikle alkollü içeceklerin yanında meze olarak tüketilir. Şehir  için oldukça önemli bir lezzet.

Louza

Louza, adeta Yunanistan için sembol haline gelmiş bir et türü. Eski dönemlerde her yıl domuz katliamı adlı festival düzenlenirdi. Bunun sonucunda Türkiye’deki kurban bayramı gibi her aile besleyip yetiştirdikleri domuzunu keserdi. Louza bu katliamların ardından çıkan bir yemek. Ve yerel halkın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Lokoumades

Bizdeki adıyla lokma tatlısı. Ve hiçbir farkı yok. Sadece yunan halkı tarafından oldukça sık tüketilen ve sokak aralarında sık rastlanan bir tatlı.

Kabak çiçeği dolması

Bu dolma, bizimkinden biraz farklı yapılıyor. Yani tek benzer yanı dışında kabak çiçeği olması aslında. Bunun içine bizde pirinç doldurulurken, Mykonos’ta peynir doldurup kızartılıyor. Daha sonra yoğurt, taze nane ve roka ile servis ediliyor. Adaya gittiğinizde mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden biri de kabak çiçeği dolması.

Krepler

Adada sık rastlayacağınız yiyeceklerden biri de her çeşidi bulunan krepleri. Sokak aralarını ve çarşıyı gezintiniz esnasında sıkça karşınıza çıkar. Tatlısından tuzlusuna her çeşidi mevcuttur.

Biletmar:

Bu site çerezleri kullanmaktadır.