Nürnberg Ne Yenir, Ne İçilir?

Nurnberg Ne Yenir, Ne İçilir?

Alman mutfağını gerçekten merak ediyorsanız, Alman mutfağına dair bulabileceğiniz en zengin menüleri Nürnberg’te bulabilirsiniz. Tarihi restoranları gezerken, aynı zamanda kültürel tatlar da tadabilirsiniz. Nürnberg’te kendine has ve oldukça lezzetli birçok yiyecek ve içeceğe sahip. Bu tarih kokan şehrin enfes yemeklerini tatmak için Nürnberg uçak bileti almanız yeterli olacaktır. Genel olarak ülke mutfağında patates ve sosis çok sık kullanılmaktadır. Özellikle sosis Almanya’da en çok tüketilen yiyeceklerdir. Nürnberg ziyaretiniz esnasında, tadabileceğiniz lezzetler şöyle sıralanabilir;

Bavyera Soslu Piliç

Bavyera eyaletinin en büyük ikinci kenti olan Nürnberg’in, en sevilen yemeklerinden birisi Bavyera Soslu Piliç’tir. Hazırlanan özel sos ve genelde yanında bira ile servis edilir.

Nürnberger Bratwurst

Nürnberg’te gezerken, sokaklardan sosis kokusu almanız muhtemeldir. Nürnberg sosisleri, Nürnberger Bratwurst olarak da bilinir. Nürnberger Bratwurst’un diğer Almanya şehirlerinde yapılan sosislerden farkı, boyunun daha küçük olmasıdır. Bu sosislere sokak satıcılarının yanı sıra, neredeyse girdiğiniz her restoran da rastalayabilirsiniz.

Kartoffelsalat

Almanya mutfağında en çok kullanılan bir diğer şey de patatesitir. Kartoffelsalat da patatesten yapılır ve bir çeşit patates salatası olarak nitelendirilebilir

Bavyera Usulü Ciğer

Ciğere hazırlanan özel bir sos ve baharat ile diğer ciğerlere göre daha farklı bir tat elde ediliyor. Dana ciğeri ile yapılan Bavyera Usulü Ciğer’e tercihe göre sebze ve patates de katılabiliyor.

Leberkaese

Leberkaese genellikle domuz etinden yapılan Bavyera bölgesine özgü bir et yemeğidir. Görüntüsü daha çok keke benzemektedir.

Frikassee

Haşlanmış tavuğun sebzelerle karıştırılarak soslandığı ve pilav ile servis edilen bir yemektir.

Lebkuchen

Nürnberg’te tatlı bir şeyler yemek isterseniz tercihiniz Lebkuchen olabilir. Bademli, kakolu, tarçınlı ve sade çeşitleri bulunur.

Apfelstrudel

Deneyebileceğiniz bir diğer tatlı da Apfelstrudel. Elma dilimleri milföy hamuru içerisine konur ve daha sonra fırında pişirilir. Serviste krema ve dondurma kullanılabilir.

Bira

Tabi ki her Almanya  kentinden de olduğu gibi, Nurnberg’te de bira içmeden ayrılmamak gerekir.

Biletmar:

Bu site çerezleri kullanmaktadır.