Ohri’de Ne Yenir?

tarafından
161
Ohri’de Ne Yenir?

Ohri’de ne yenir, ne içilir gibi bir çok soruya bu yazımızda cevap bulabilirsiniz. Makedonya mutfağının lezzetli yiyeceklerini hiç tattınız mı ? Ohri’ de muazzam tatlar sizleri bekliyor.

Makedonya’ nın en eski şehirlerinden birisi olan Ohri, mutfağında sunmuş olduğu farklı lezzetler ile sevilen yerlerden birisi oluyor. Makedonya’ nın genelinde etli yemekler ve kahvaltılık alternatifler oldukça fazla tüketilmektedir. Özellikle börek çeşitleri Makedonya mutfağında ön plandadır. Ohri’nin doğal güzelliklerinin yanı sıra beğenilen mutfağında muazzam lezzetlerden bazı örnekleri sizlere anlatalım. Ohri gölünün karşısında sabah kahvaltınızı yapmayı düşlediğinizi şu vakit bizlerde masanıza gelecek lezzetlerden bahsedelim.

Ohri Yemekleri

Makalo

Makalo genel olarak yemeklerin yanında verilen bir mezedir. Hemen hemen her ziyaretçinin dilinde olan bu meze oldukça sevilen bir tattır. Balkan ülkelerinin birçoğunda et yemekleri meşhur olmaktadır. Et yemeklerinin yanında da aranan tat Makalo mezesi oluyor.

Burek

Burek ismi ile telaffuz edilen bu yiyecek bizlerde ki börek ile hemen hemen aynıdır. Ancak lezzet olarak tabi ki farklılık göstermektedir. Özellikle sabah kahvaltılarında bureğin çeşitleri masanızda bulunuyor. Simit ve burekleri sabah kahvaltılarının vazgeçilmezidir diyebiliriz.

Köfte

Balkan ülkelerinin birçoğunun yemek kültürü Türkiye’ nin yemek kültürü ile benzerlik gösteriyor diyebiliriz. Onlarda etli yemek çeşitlerine Türk mutfağı kadar önem vermektedirler. Köfte Ohri de en meşhur yiyeceklerden bir tanesidir.

Şarap

Ünlü otel ve restoranlarda akşam yemeklerinin yanına mutlaka şarap içilir. Akşam yemekleri ve manzara birleşince yanına şarap söylenmeden olmaz.

Balık

Balık yemeği yanında ki mezelerle bir bütün haline geldiği zaman tadına doyulmayan bir yemek oluyor. Ohri’ de birçok lokantada balık çeşitlerini bulabiliyorsunuz. Belvica denilen balık türünü ise Ohri’ de yemenizi tavsiye ederiz.

Shopska Salatası

Türkiye’de yapılan çoban salatasını andıran bu salata, irili doğranmış domates ve salatalıklarla servis ediliyor. Salatanın üzerine bir miktarda peynir rendeleniyor. Makedonya’ da genellikle bu tarz salatalar tüketiliyor.

Ajvar

Közlenmiş patlıcan ve biberden yapılan bir çeşit sos olan Ajvar, yemeklerin yanında tüketilen bir lezzettir.

Tulumba Tatlısı

Ohri’de Türk lezzetlerine denk gelebileceğinizi söylemiştik. İşte o lezzetlerden biriside tulumba tatlısı olmakta.