Paris’te Ne Yenilir? Ne İçilir

tarafından
205
Paris’te Ne Yenilir? Ne İçilir

Paris’te ne yenir, ne içilir gibi bir çok soruya bu yazımızda cevap bulabilirsiniz.

Paris uçak bileti sayfamızdan, en ucuz Paris uçak bileti fiyatlarını karşılaştırıp, kolayca satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Paris’te Ne Yenir?

Peynir

Keçi, koyun farklı sütlerden yapılmış peynir çeşitleri Fransız mutfağının olmazsa olmazlarındandır. Hatta şarap gibi birkaç sene bekletilerek yapılan peynirler daha da makbul oluyor. Fransızlar peyniri meze gibi kullandığı için burada şarabın yanına peynir tabağı isteyip tatmanızı öneririz. Eskiden 350-400 civarında olan Fransız peynir çeşitleri günümüzde 1.000’i aşmıştır. Tanınmış Fransız peynirleri arasında Brie, Camembert ve Rokfor gibi çeşitler bulunur.

peynir

Şarap

Fransa dünyanın en önemli şaraplarını üreten ülke olarak ün salmıştır. Böyle olunca da Paris’e yolu düşenler lezzetli Fransız şaraplarından tadabilirler. Zaten Fransızlar yemeğin yanına genelde şarap içmeyi tercih eder. Fransa’da 10 civarında belli başlı şarap üretim bölgesi vardır. Bunlar arasında Alsace, Bordeaux, Burgonya, Champagne, Korsika, Jura, Languedoc-Roussillon, Loire, Provence, Rhône ve Savoy bulunur.

şarap

Kruvasan

Fransız mutfağına özel bir açma türüdür. Hilal şeklinde dışı hamur, içi ise çikolata kaplıdır. Kat kattır. Sadece tereyağıyla yapıldığı için açma ile farkı büyüktür. Genellikle yanında kahve ile yenilir. Fransız kahvaltısının vazgeçilmezidir.

kruvasan

Kurbağa Bacağı

Fransız mutfağının en önemli yemeklerinden biridir. Paris’te birbirinden şık restoranların menüsünde bulabilirsiniz. Tadının biraz tavuk etine benzediğini söyleyebiliriz.

kurbağa bacağı

Ördek Konfi

Fransız mutfağının önemli yemeklerinden biri ördektir. Aslında Gaskonya bölgesi yemeği olmasına rağmen Fransız mutfağının ünlü yemeklerinden biridir. Paris’te ördek etiyle yapılan yemekler yiyebilirsiniz.

ördek konfi

Salyangoz

Bize ters gelen bir yiyecek gibi görünse de Fransızların ve Parislilerin çok önem verdiği yemeklerin başında gelir. Belli aşamalarda işlemden geçirilmiş salyangozlar hazırlanan özel soslarla birlikte servis edilir.

salyangoz

West Country Girl 

Bu mekânda şimdiye kadar yediğiniz en güzel krepleri yiyeceğinizi iddia ediyorum. Fakat bu restoran gündüz kapalı, akşam saatlerinde misafirlerini kabul ediyor. Çünkü Paris yemek kültüründe bizde olduğu gibi krep sabahları tüketilen bir yiyecek değil. Çeşitli soslarla ve etlerle zenginleştirerek krepi bir akşam yemeği haline getiriyorlar. Ana yemek olarak jambonlu peynirli olanlarından tercih edip tatlı olarak da çikolatalı, elmalı ya da reçelli olanlarından istediğinizi seçebilirsiniz. Çikolatalı olan benim favorim oldu. Yediğim en güzel çikolatalı tatlı desem yalan olmaz.

west country girl