Şangay’da ne yenir, ne içilir?

tarafından
183
Şangay’da ne yenir, ne içilir?

Yaklaşık 25 milyon nüfusuyla Çin’in en kalabalık ve en büyük şehridir Şangay. Çin’in önemli liman kenti olan şehir Yangtze Nehri deltasında bulunmaktadır. Bu yüzden şehirde deniz ürünleri sık tüketilmektedir.  Bunun yanı sıra et tüketimi de fazla diyebiliriz. Domuz eti sık tüketilen şehirde tavuğun çeşitli soslarla hazırlanmış halini deneyebilirsiniz. Aynı zamanda pirinç de olmazsa olmazlar arasındadır. Çeşitli tatların ve kültürün bulunduğu Şangay’a gittiğinizde tadına bakmadan dönmemeniz gereken yiyecekler aşağıdaki yazımızda yer almaktadır.

Unutmadan; bütün bu yiyecekleri görmek ve tatmak istiyorsanız Şangay uçak bileti almanız yeterli…

Şangay Yemekleri

Kızartılmış erişte (Shanghay cu chaomian)

Şehre özel olan bu tat kızartılmış erişte ve çeşitli soslar işle hazırlanmaktadır. Şangay’ın en önemli yemeği olan kızartılmış erişteyi mutlaka denemelisiniz.

Kızartılmış pirinç kekleri (Chao niangao)

Çin mutfağının olmazsa olmazı pirinç sık tüketilen yiyecekler arasındadır. Pirinç, yemeğinden tatlısına kadar her çeşit hali ile kullanılmaktadır. Şangay’da en leziz ve mükemmel sunumuyla hazırlanan kızartılmış pirinç keklerinin tadını denemelisiniz.

Xiaolong bao

Mantıya benzeyen bu yemeğin yapımında, hazırlanan hamurların içerisine domuz eti konulur. Haşlanarak ya da pişirilerek çeşitli soslar ile servis edilmektedir.

Karides

Şangay’da deniz ürünleri sıklıkla tüketilmektedir. Bunlarda biri de karidestir. Şangay’ın olmazsa olmazı karides pişirilerek ya da çeşitli soslarla servis edilmektedir. Shuijing xiaren adı verilen karidesler en sevilenleridir.

Tavuk

Tavuk Çin’de sevildiği kadar Şangay’da da oldukça sevilmektedir. Tavuk ekşi tatlı çeşitli soslarla masalarınızda yer bulmaktadır.