Selanik Gezi Rehberi

tarafından
201
Selanik Gezi Rehberi

Selanik gezi rehberi yazımızda, Selanik ile ilgili bir çok soruya yanıt bulabileceksiniz. Tarihi sokakları, cıvıl cıvıl meydanı ve sıcak kanlı insanları ile Selanik, gezmeye doyamayacağınız şehirlerden.

Selanik, Avrupa’nın gözde tatil yerlerinden biridir. Şehir, tarihi geçmişi ve gezilecek yerleri ile bir başka atmosferi sizlere yansıtacak. Özellikle yerli halk size yabancı gibi bakmayıp sohbet etmeye çalışırsa onların bu güzel davranışını yanıtsız bırakmayın. Selanik, turizm açısından ön plana çıkmış bir yerdir. Ülkemizden birçok kişi hem seyahat amaçlı hem de balayı için Yunanistan ve şehirlerini tercih ediyorlar. Selanik ise bunlardan bir tanesi oluyor. Şehrin her köşesini gezmek için düzenli bir seyahat planı dahilinde 3 gün ayırmanız yeterli olacaktır. Selanik’te görülmesi gereken çoğu yer birbirine yakın mesafede bulunuyor. Bu yönden fazla zorluk çekmeyeceğinizi söyleyelim.

Selanik uçak bileti sayfamızdan, en ucuz Selanik uçak bileti fiyatlarını karşılaştırıp, kolayca satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Selanik’te Gezilecek Yerler

Aristotelous Meydanı

1918 yılında yapılan meydanı Ernest Hebrard tasarlamıştır. Şehir büyük yangını atlattığında çarpık kentleşmeyi önlemek için planlanmıştır. 1950’li yıllarda yapımı bitmiştir. Meydanın etrafını oluşturan binalar ise 1950 yılından beri Yunanistan Cumhuriyeti binalarının listesinde yer alır. Meydanın aralarında yer alan sokaklarda belli günler pazarlar kurulmaktadır. Bu pazarları mutlaka görmeli ve alışveriş yapmalısınız.

Agia Sofia Kilisesi

Kilise, Yunanistan’da yer alan en eski ve en büyük Bizans kiliselerindendir. Tarihi kilisenin geçmişi 3. yüzyıllara kadar uzanıyor. 1988 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine eklenmiştir.

Selanik  Arkeoloji Müzesi

Selanik çevresinde yapılmış olan kazı çalışmalarında elde edilen tarihi eserler bu müzede sergilenmektedir. Müze genel olarak Makedonya ve Yunanistan tarihine ışık tutmaktadır.

Atatürk Evi Müzesi

Mustafa Kemal Atatürk’ün 1881 yılında bu evin ikinci katında dünyaya geldiği biliniyor.  Atatürk’ün ölümünden sonra belediye tarafından satın alınan ev, müze halinde Atatürk’ün anısına ziyaretçilerle buluşturuluyor. Yunanistan Kültür Bakanlığı tarafından evin “Modern Anıt” olarak tescillendiğini de belirtelim.

Beyaz Kule

Beyaz kule sahil şeridine yakın bir yerde bulunuyor. Bazı tarihçilere göre kulenin Mimar Sinan tarafından tasarlandığı söyleniyor. Kulenin içerisinde zamanında işkenceler yapıldığı ve zindanların bulunduğu söyleniyor. Bu sebepten dolayı kulenin adı ” Kanlı Kule” olarak da biliniyor.