Stockholm Gezi Rehberi

tarafından
225
Stockholm Gezi Rehberi

Stockholm Gezilecek Yerler

İsveç’in başkenti ve Avrupa’nın en önemli merkezlerinden birisi olan Stockholm’de tarihi yapılar oldukça fazladır. Bu bakımdan kenti ziyaret eden kişiler, uzun gündüz süreleri sayesinde yoğun bir program yaparak olabildiğince fazla yeri görme şansına sahiptir. Üstelik şehirde bisikletle dolaşım çok popüler olduğu için ekonomik bir kent gezisi de yapılabilir.

Stockholm’de Nereler Gezilir?

Stockholm’e giden bir kişinin ilk uğrak noktalarından birisi Gamla Stan’dır. Şehrin en önemli merkezlerinden birisi olarak kabul edilen Gamla Stan, Kraliyet Sarayı’dır ve bu bakımdan oldukça dikkat çeker. Zenginliği ve gösterişi ile dikkat çeken sarayın bir bölümü ziyarete açıktır.

Bu sarayın yanı sıra şehirde bulunan Storkyrkan Katedrali de yine benzer bir durumdadır. Tarihi 1200’lü yıllara dayanan katedral, önemli ibadet merkezlerinden birisidir. Eski ve merkezi olması katedral bünyesinde çok önemli eserlerin toplanmasını da sağlamıştır. Kültür merkezi Stockholm için Nobel Müzesi de kültürel bir ziyaret yapmak isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsattır. Nobel ödülleri ile ilgili tüm detayların bulunabileceği müze, farklı bir kesit sunuyor.

Bu yapıların dışında Riddarholme Kilisesi gibi dini yapılar, özel müzeler, Stockholm için görülmesi gereken yerler listesinde yer alır. Şehirde çok yapıda kilise ve müze olduğu için iyi bir planlama yapılarak tüm şehir dolaşılmalıdır.