Suzhou’da ne yenir, ne içilir?

suzhou-yemekleri

Suzhou’da ne yenir, ne içilir gibi bir çok soruya bu yazımızda cevap bulabilirsiniz. Çin’in gözde şehirleri içerisinde yer alan Suzhou şehrine gittiğiniz zaman yemek çeşitlerinde Çin’in merkezinde tüketilen yemeklerin birçoğu ile aynı olduğunu görüyorsunuz.

Suzhou şehri, Çin için önemli gelir kaynağı sağlayan bölgelerden birisi oluyor. Birçok tarihi eser ile de zengin tarih kalıntılarını bünyesinde bulundurup, gelen turistlerin ziyaretlerine açıp, ev sahipliği yapıyor. Şehrin ipek ticaretini sağladığı önemli noktalardan biri olduğunun da altını çizelim. Çin’in Suzhou şehrine gittiğiniz vakit yiyebileceğiniz değişik lezzetler sizi bekliyor olacak. Bu tatlardan bahsedecek olursak;

Suzhou’da Ne Yenir?

Meşhur Pekin Ördeği

Çin de özellikle Çin’in Pekin bölgesinde oldukça sık olarak tüketilen Pekin ördeği Suzhou şehrinde de ziyaretçiler ile buluşuyor. Ördeği bütün olarak pişirildiğini söyleyelim. Pekin ördeğinden yapılan dürümlerde doyurucu yemekler içerisinde bulunuyor. Oldukça sevilen Pekin ördeğinin tadılması tavsiye ediliyor.

Üzüm şiş

Akşam üstleri dolaşmaya çıktığınız vakit sokak kenarlarında veya caddelerde atıştırmalık olarak üzüm şiş satıldığını görüyorsunuz. Karın doyurucu olmasa da atıştırmalık için iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Dimsum

İçerisinde domuz eti olan ve deniz ürünlerinin konulduğu yarı çiğ bir hamurdan oluşan farklı bir tat.

Çin mantısı

Çin’in hemen hemen her şehir ve bölgesinde yapılan Çin mantısı Suzhou şehrinde de oldukça sık tüketiliyor. Gelen turistlerin merak ettikleri yiyecek içerisinde olan Çin mantısı buharda pişiriliyor. Boyutu Türk mantılarından büyük olup şeklinin ise pek benzediği söylenemez. 2 çeşitli olarak yapılan mantının hem deniz ürünlüsü bulunuyor hem de domuz kıymasından yapılan bir harç ile içerisine konuluyor.

Deniz mahsulleri

Çin’in hemen hemen her şehrinde deniz mahsulleri oldukça sık karşınıza çıkıyor. Karides, Istakoz, balık çeşitleri, yengeç sevebileceğiniz lezzetler içerisinde yer alıyor. Deniz mahsullerinden yapılan güveçlerde sevilen tatlardan birisi.

Biletmar:

Bu site çerezleri kullanmaktadır.