Tallinn’de Ne Yenir?

tarafından
180
Tallinn’de Ne Yenir?

Tallinn’de ne yenir, ne içilir gibi bir çok soruya bu yazımızda cevap bulabilirsiniz. Estonya mutfağında Rusya, İsveç ve Almanya mutfağından esintilerle karşılaşmaktasınız. Bu enfes lezzetler şehri seyahatiniz boyunca, sizlere eşlik edecek.

Estonya Avrupa Devletleri içerisinde en seyrek nüfuslu ülkedir. Sovyetler Birliğinden ilk ayrılan ve kendi adına para basan ülkedir. Estonya’nın başkenti olan Tallinn ise turistler tarafından ziyarete uğrayan önemli şehirlerden bir tanesi. Şehre ayak bastığınız vakit yemek kültürünü merak ediyorsunuz. Ülke mutfağının genelini patates, et, salata, turşu, lahana, sosis, krema ve esmer ekmek oluşturmaktadır. Saydığımız besinler birçok geleneksel yemeklerin içerisinde kullanılmaktadır. Özellikle Tallinn’de etli güveç ve kızartma çeşitleri sıkça tüketiliyor.

Kentte, deniz ürünleri, alabalık ve somon balıkları da menülerde bolca bulunan lezzetlerdendir. Mutfakta yemeklerin yanında boy gösteren sos ve mezeler olmazsa olmazlar içinde. Estonya mutfağında her yemeğin yanında mutlaka mezeniz servis ediliyor. Tallinn’de sizlerle buluşturulan o güzel yemekleri listemizde sıraladık.

1 – Leib

Leib bir çeşit esmer ekmek olarak sofrada yerini alıyor. Görüntüsü ve lezzeti diğer ekmeklerden farklı. Geleneksel Estonya ekmeğidir. Bu ekmeğin yanında ekşi ve tatlı ekmeklerde servis ediliyor.

2 – Meze Çeşitleri

Her yemeğin yanında verilen mezeler farklı tat ve çeşittedir. Bunlardan bazıları ise; pancar kökü, ringa balığından oluşan rosolje, sosistir.

3 – Kotlet

Kotlet bir tür soğanlı yemektir. Soğan ağırlıklı olan yemek içerisinde köftelerde bulunuyor.

4 – Vana

Ülke genelinde en sert içki olarak tüketilen Vana, % 40 oranına alkole sahiptir. İçki çok sert olduğu için kahvelere yada soğuk shotlara eklenerek tüketilir.

5 – Aspic

Geleneksel bir yemek olan Aspic, yılbaşı ve özel günlerde yapılan bir lezzettir. Bezelye ve etlerin kavrulduktan sonra jöleyle birleştirilmesinin ardından servis edilir. Aspic, şık bir görünüme sahiptir.

6 – Semla

Tatlı bir ekmeğin üstünün kesilerek üzerine krema doldurulması Semla pastasını oluşturuyor. Enfes bir lezzet doğrusu.