Tek Başına Seyahat Edilecek Şehirler

tarafından
129
Tek Başına Seyahat Edilecek Şehirler

İnsanlar çoğunlukla yurtdışı ziyaretlerini bir kafile halinde ya da çok sevdiği arkadaşlarıyla yapmayı tercih ediyor. Buna rağmen son yıllarda yurtdışı gezilerine tek başına gidenlerin oranları inanılmaz ölçüde artmış durumda. Bu konuda kayıt altına alınan veriler, tek başına seyahat etme tercihinin ne kadar popülerleşmeye başladığını açıkça ortaya koyuyor.

Neden Tek Başına Seyahat?

Tek başına yurtdışına gitmenin getireceği handikaplar olacağı gibi müthiş bir özgürlük alanı da sunuyor. Çünkü zaten çoğunlukla günlük yaşamın stresinden ve çevremizde olup bitenlerden uzaklaşmak için de gezme ihtiyacı hissederiz. Bu durumda yanımızda birilerinin olması bizi gerebilir. Oysa tek başına olduğumuzda istediğimiz saatte istediğimiz yerde olma ve kendi zevkimize göre dolaşma şansımız ortaya çıkar. Bunun tek olumsuz yanı bazı güvenilmez şehirlere giderken barındıracağı risktir. Bu yüzden de eğer yurtdışına tek başına gidecekseniz mutlaka önceden yalnız gidilebilecek şehirler olup olmadığını araştırmalısınız.

Tatil Öncesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Bazı şehirlerde suç oranı, cinsel saldırılar, kaçakçılık, çete olayları, terör vs. durumlar güvenliğinizi tehdit edebilir. Buna karşın suç oranının çok çok düşük kaldığı ülkeler, tek başına gitmek açısından sıklıkla tercih edilir.

Güney Kore’nin Busan şehri, geçen seneye kıyasla tek başına gitme oranının en çok yükseldiği şehir olmuştur. Airbnb’nin yayınladığı rapora göre bu listenin ikinci sırasında Charlotte yer alıyor. Suç oranı yüksek olmasına rağmen bu sene oran açısından yükselişe geçen Meksika şehirleri de listenin üst sıralarında bulunuyor. Sao Paulo, Auckland, Köln gibi şehirler de geçen seneye kıyasla yalnız gidilebilirlik açısından en fazla gelişim kaydeden şehirler arasında.