Tiflis Gezi Rehberi

tarafından
154
Tiflis Gezi Rehberi

Tiflis gezi rehberi yazımızda, Tiflis ile ilgili bir çok soruya yanıt bulabileceksiniz. Tarihi İpek yolunun önemli kentlerinden biri olan Tiflis, defalarca yıkılmasına rağmen bir sürü tarihi eseri günümüze taşımayı başarmıştır.

Tiflis, Gürcistan’ın başkenti olduğu için birçok insanın uğrak noktası oluyor. Ayrıca ülkenin tarihi, ticari, finansman, ve kültürel merkezi konumundadır. Kentin en ilginç yanı ise geçmiş dönemlerde defalarca yıkılmış olmasına karşın toparlanmasıdır. Tarihi eserler kentin tarihi geçmişini yansıtmaktadır. İnsanlar Gürcistan tarihini yansıtan şehri görmek için her yıl ziyarete gelmektedirler. Şimdilerde tarihi kültürünü modern unsurlarla tamamlayan şehrin gezilecek birçok yeri bulunuyor.

Tiflis uçak bileti sayfamızdan, en ucuz Tiflis uçak bileti fiyatlarını karşılaştırıp, kolayca satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

1 – Holy Trinity Katedrali ( Sameba Church )

Ülkenin en yüksek ve Ortodoks dini katedrali Holy Trinity’dir. Bu katedralin ismi Sameba olarak da biliniyor. Gürcülerin dirilişini simgelemesi için 2004 yılında yapılmıştır. Katedrali şehrin her yerinden görebiliyorsunuz. Katedralin kubbesi altından kaplamadır.

2 – Narikala Kalesi/ Hisarı

Geçmişi 4. yüzyıla dayanan kaleye, yürüyerek yada teleferikle çıkabilirsiniz. Şehri panaromik olarak görmek isteyenler için kale manzarası muhteşem diyebiliriz. Giriş ücreti ise alınmamaktadır.

3 – Kartlis Deda

Tiflis’in kuruluşunun 1500. yılında Sololaki Tepesine kurulmuştur.  20 metre yüksekliğinde olan heykel, giysili bir kadını simgeliyor. Ayrıca heykelin bir elinde şarap, diğer elinde ise kılıç vardır. Bu iki simgenin bir neden yapıldığını merak edenler için belirtelim ki; şehre dost olarak gelenlere şarap, düşman olarak gelenlere kılıç uzatılması anlamını içeriyor.

4 – Barış Köprüsü

Şehrin ortasından geçmekte olan Kura Nehrinin üzerinde birçok köprü bulunuyor. Barış köprüsü bunlardan bir tanesi.

5 – Kuru Köprü – Bit Pazarı

Kura Nehrinin üzerine kurulu olan bir diğer geçit Kuru köprüsüdür. Köprünün devamında kurulan bit pazarı ise eski eşyaları sevenler için muhteşem bir yer. Kurulan tezgahların çoğunda askeri madalyalar sergileniyor.

6 – Metekhi Kilisesi

Şehrin her yanında büyük küçük kiliseler mevcut. Ancak bu kilisenin önemi Sovyet işgalinde kilisenin yıkılıp yakılmasına karşı Gürcülerin büyük mücadele vermeleridir. Tiflis manzarasına birde bu kilisenin bulunduğu yerden bakabilirsiniz.