Tiflis’te Ne Yenir?

tarafından
145
Tiflis’te Ne Yenir?

Tiflis’te ne yenir, ne içilir gibi bir çok soruya bu yazımızda cevap bulabilirsiniz. Tiflis’te yemekleri tattıktan sonra özleyeceğiniz ” Gürcü Yemekler Listesini” sizler için yazımızda paylaşacağız.

Gürcistan’da geleneksel yemeklerin tatları Türk mutfağına yakındır. Bu nedenden dolayı Gürcü yemek çeşitlerini seveceğinizi belirtelim. Tiflis, kendine özgü tarihi güzelliklerinin yanı sıra yemek çeşitliliği ile adından bir hayli söz ettiren yerler içerisindedir. İşte lezzetini beğeneceğiniz meşhur yemekler listesi,

1 – Khinkhali

Khinkhali bir çeşit meyveli gürcü böreğidir. Bu böreğin malzemesi boldur. Böreğin içi mantar, patates ve etle doldurulur. Oldukça karın doyurucu bu böreği her restoranda bulabilirsiniz.

2 – Haçapuri

Geleneksel gürcü yemeği olan Haçapuri, peynir ve yumurtayla hazırlanıyor.

3 – Koroveli Phali ( Ekşili Lahana )

Lahana bizlerde olduğu gibi Tiflis’te de sevilen bir lezzet. Lahananın önce haşlanıp sonra ekşi erikle bütünleştirilmesi ile ana yemeklerden biri hazır hale geliyor.

4 – Porçvi

Kara lahana, mısır ekmeği ve tereyağı üçlüsünün bir arada sunulduğu lezzet Porçvi, beğenilen yemeklerden birisidir.

5 – Malahto ( Cevizli Fasulye )

Malahto ,haşlanan fasulyelere ceviz eklenerek pişirilen bir yemektir.

6 – Harço

Harço Gürcistan’ın geleneksel çorbasıdır. Kuş başı etlerin küp küp doğranması ile kişniş otunun ilave edilmesi çorbaya enfes bir tat veriyor.

7 – Badrijai Nigvzit

Gürcistan’da yemeklerin yanına servis edilen bir mezedir. İnce ince uzunlamasına dilimlenmiş patlıcanlar kızartılır. İçlerine cevizli ezme sürülerek rulo haline getirilir. Üzeri ise nar taneleriyle süslenir.

8 – Sulguni

Dokusu olarak mozarella peynirini andıran Sulguni, tek başına sunum edilen peynirdir.

9 – Jonjoli

Bizdeki ıhlamura benzeyen bir bitkinin soğan ve sarımsakla servis edildiği bir mezedir.

10 – Churchkhela

Kavrulan fındık ve cevizler un, üzüm, şeker bulamasından geçirilerek hazırlanır. Türkiye’de ki cevizli sucukları andıran bir atıştırmalıktır.