Uçuş Korkusu Nasıl Yenilir?

Uçuş Korkusu Nasıl Yenilir?

Dünyanın en hızlı ve güvenli ulaşım aracı olan uçağa binmek mükemmel bir his. Peki uçuş korkusu olanlar ne yapmalı?

Uçmak o kadar güzel bir duygu ki… Göklerde bembeyaz bulutların içerisinde her şeyden uzak bir yolculuk yapmak insanı rahatlatır cinsten. Ancak çoğu insan uçak korkusunu yenemediği için bu duyguyu tadamıyor. Yükseklik korkusu olanlar ve uçağa korkudan binmeyenler bu korkularını yenmek içinse bir uğraş sarf etmiyorlarsa, hep böyle güzel bir uçuş deneyiminden uzak kalacaklar. Ancak bu korkuyu yenmek için çabaladıklarında uçmanın ne güzel bir duygu olduğunu anlayacaklar. Yapılmış araştırmalara göre uçağın en güvenli yolculuk aracı olduğu belirtilmiştir. Uçak korkusu ise birçok noktanın birleşmesi ile oluşuyor. Bunlar; yükseklik, türbülans, kalkış, iniş gibi birçok korkunun birleşmesi ile ortaya çıkıyor. Uçak korkunuzu yenmek için tavsiye edeceklerimize ise gelin birlikte göz atalım.

Uçuş Korkusunu Yenmeniz İçin 6 Madde

Kalkış ve İniş Anını Düşünmemeye Çalışın

Uçağa henüz binmeden kalkış ve iniş anına odaklanırsanız, korkularınızı tetiklemeye imkan sağlamış olursunuz. Beyninizin içinde dönen senaryoları bir kenara bırakıp, güzel düşüncelerinize yer verin.

Havaalanına Erken Giderek Gözlemlerde Bulunun

Havalimanına giderek uçakların iniş ve kalkışlarının ne kadar güzel seyrinde gerçekleştiğini göreceksiniz. Hem ortamın ambiyansına hem de uçaklara aşina olmanız için havaalanına erken gitmeniz sizin için iyi olabilir.

Alışık Olmadığınız Seslere Hazır Olun

Hiç duymadığını motor sesleri ve flap hareketlerinin seslerine yabancı olabilirsiniz. Kendinizi bu seslere hazırlayın. Ancak korkulacak bir durum yok. Bir süre sonra kulağınız bu sese alışacak.

Uçuş Ekibini Seyredin

Uçuş esnasında uçak içerisinde ki görevlilerin o kadar rahat hareket ettiğini göreceksiniz ki sanki gökte değil karada gibi hareket etmekteler. Bu sizi biraz olsun rahatlatacaktır.

Türbülansları Uçuşun Bir Parçası Olarak Görün

Ani alçalmalar ve yükselmelerde yaşanacak durumlarda kendinizi sakin tutmanız ve türbülansında uçuştan bir parça olarak görmeniz gerekmektedir. Siz sadece kemeriniz bağlı koltuğunuzdan kalkmamaya çalışın.

Sık Sık Uçun

Uçuş seyahatlerinizi ne kadar çok yaparsanız o kadar çok uçak seyahatlerine alışmış olursunuz. Buda sizin korkunuzu zamanla yenecek önemli bir tavsiyedir.

Biletmar:

Bu site çerezleri kullanmaktadır.