Ucuz Seyahat Rotaları

tarafından
131
Ucuz Seyahat Rotaları

Seyahat tutkunu bir ruhunuz var ama maddi anlamda külfeti sizi tedirgin mi ediyor? Artık seyahat etmek o kadar da pahalı değil. Bu yazımızda sizler için ucuz seyahat rotalarını derledik. Tasarruf yaparak gezebileceğinin kanıtı olan bu yerlere giderek harika vakit geçirebilirsiniz. Seyahat planınızı hazırlamaya başlayabilirsiniz!

Gidilecek yerler kadar önemli olan bir başka konu var ki bunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Bilet temin edeceğiniz firma, konaklama yeri için rezervasyonunuz, gittiğiniz yerlerde tercih ettiğiniz restoranlar bütçenizi ciddi anlamla etkileyecektir. Ayrıca yapılan araştırmalara göre Asya ve Avrupa bölgesi Karayip’lere ve Tropikal bölgelere göre %30 daha uygun. İşte sizler için derlediğimiz 10 ucuz bölge;

Harika ve Ucuz Seyahat Rotaları

Bolivya

Kişi başına düşen geliri en düşük Güney Amerika ülkelerinden biri olduğu için Bolivya’nın turistik teklifleri inanılmaz derecede ucuz: günde 30 dolardan fazla harcama yapmayacağınızı söylemek hiç de uzak değil!  Bağımsız gezginler, burada ,bu kıtada başka hiçbir yerde rastlayamadıkları şanslı bulurlar. Bolivya, sırt çantalı gezginler için oldukça iyi bir yer, özellikle antik İnka yolları, Titicaca Gölü ve Amazon gibi şaşırtıcı siteleri görmek için ziyaret edilen bu yerde otel masrafları da bir hayli uygun.

Bali

Endonezya’da keşfedilmeyi bekleyen bu harika yerde otel masrafları son derece uygun. Eğer 7-15 dolar arası bir bütçe ile oda kiralamak istiyorsanız Bali tam da size göre. Şaşırtıcı  köy ve tapınakları keşfedilmeyi beklerken,  Bali’nin beyaz kumsalları ve halka açık peyzaj bahçeleri de sizi bekliyor!

Ekvador

Galapagos Adaları’na bir gezi düzenleyemeyeceğinize karar verirseniz, bunun yerine Ekvador’a yönelin! Burada, konforlu bir konaklama için en fazla 35 TL’ye ihtiyacınız olacak; deniz ürünleri bu bölgede son derece ucuz. Ayrıca çok düşük fiyatlarla da güzel yerel el sanatları ürünleri satın almanın mümkün. Köy ve kasabaları ziyaret etmeyi de ihmal etmeyin

Dominik Cumhuriyeti

Dominik’in ününü duymayan bir gezgin olamaz. En çok tercih edilen turistik alanlardan bir tanesi. Fakat kafile yolculuklarında bir miktar cep yakabiliyor. Bu durumda pahalı bir ziyaret alanı olduğunu düşünebilirsiniz fakat bu kesinlikle doğru değil! Eğer tek başınıza veya birkaç kişi bireysel seyahat imkanlarını araştırırsanız Dominik Cumhuriyeti’nin hiçte pahalı olmadığını göreceksiniz. Seyahat etmenin ötesinde bu bölgede kısa bir süre çalışarak para biriktirmekte mümkündür. Ucuz toplu taşıma ve yemek imkanları da tasarruf sağlayan faktörlerden bir tanesi. Sahilin dört bir yanındaki lagünler ve inanılmaz Barahona Milli Parkları gibi ana turistik yerleri unutmayın bunlar gerçekten ilham verici!

Vietnam

Yapılan araştırmalara bakılırsa Vietnam Pazar yeri olma yolunda hızla ilerliyor. Ayrıca ülkemizden giden turist sayısı da giderek artıyor. Türkler için cazibe merkezlerinden birisi olmaya aday gibi görünüyor. Burada en çok sevilen şeylerden biri Vietnam’ın geleneksel ve herkesçe bilinen yiyeceklerinin bile son derece ucuz olması. 2 dolardan başlayan yemekler tamamen bütçe dostu.

Ulaşım için tercih edebileceğiniz onlarca yol var. Bunlardan size ve bütçenize en uygun olanını bulunduğunuz bölgede ufak ir araştırma yaparak bulmanız mümkün. Oraya vardığınız zaman, geleneksel köyleri keşfedebilir ve etnik azınlıkların pazarlarını ziyaret edebilirsiniz. Daha önce bölgeyi ziyaret edenler Can Cau ve Bac Ha’daki pazarları kaçırmamanız konusunda hemfikirdir.

Yorucu ejder dansçılarından, renkli fuarlardan ve harika havai fişekler içindeyseniz, ülkenin en büyük festivali olan Tet’e rast gelmişsiniz demektir. Buda sizi iki kat şanslı yapıyor.  Ayrıca, Vietnam’daki çeşitli dinlerin büyük bir yansıması olan tapınak ve pagoda çeşitliliğinden kesinlikle keyif alacaksınız.

Sırbistan

Savaş bittiğinden beri Sırbistan turizmine çok fazla yatırım yapıyor. Ünlü Hırvat plajları veya Karadağ’ın muhteşem manzarası bulamasanız bile, bir şeyden emin olabilirsiniz: Sırbistan cüzdan dostu bir ziyaret noktasıdır. Ayrıca, standart bir otel odasında en fazla 25 TL’lik bir oda rezervasyonu yapılabilir. Balkanlar’daki insanlar gerçekten enerjik parti insanı olarak bilindiği için eğlence dünyasının büyüsüne kendinizi bırakabilirsiniz. Sırbistan’da tüm yollar Belgrad’a (“Beyaz Şehir” olarak geçiyor) gidiyor; Aslında başkent, muhteşem manzarası ve yeni bohem mahalleleri sayesinde 2015 yılında dünyanın 10 ziyaret şehri arasında Rough Rehberleri tarafından aday gösterildi! Kent ayrıca yıl boyunca canlı müzik performanslarının, cazın veya geleneksel müzik gösterilerinin de geçit yeri olmuş durumda.

İspanya

Banka hesabınızı boşaltmayacak bir diğer harika tatil seçimi ise Picasso ve Don Kişot’un ülkesidir! Dergiler ülkenin maddi kaygılarıyla ilgili hikayelerle dolu olabilir, ancak turizm krizi başlamadan önceki kadar rekabetçi olsa da, uygun fiyatlar bulmak da oldukça kolay. Sevilla’da dünyaca ünlü flamenko derslerini de uygun fiyatlara dahil! Sahildeki yerel fiestalar, Barselona’nın gerçeküstü mimarisi, yüksek Pireneler’de tırmanma veya Madrid’de bir şehir molası yıl boyunca her çeşit yolcu için çok seçenek var. Ve eğer ilk kez burada olursanız, bunun bir bağımlılık yaratacak ve geri dönmek için sabırsızlanacağınız bilin. Ayrıca festivallerin büyüsüne kendinizi bırakmayı ihmal etmeyin çünkü başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz onlarca festivale ev sahipliği yapıyor.

Antalya, Türkiye

Yerli turist için pahalı gelse de. Euro ve dolar bazında kazancı olan turistler için en ucuz mekanlardan birisi kesinlikle Antalya’dır. Burada onlarca antik kalıntı ve pırıl pırıl bir sahille karşılaşmanız mümkün. Ayrıca uygun olan bazı alışveriş alanlarını da keşfetmelisiniz. Otantik takılar burada bol miktarda bulunuyor.

Nepal

Katmandu ve Pokhara, Nepal’in turistik başkentidir, her ikisi de seyahat edilmesi gereken en ucuz 5 şehirde yer alıyor. Himalayalar’ın altındaki sakin ve pitoresk kasabalar, gecelik 20 dolardan daha az bir fiyata iyi odalar sağlayabilir. Ayrıca yemek için tercih edebileceğiniz onlarca geleneksel restoran bulma imkânınız da var. Publar ve barlar, yüzlerce yıllık tarifi ile elde edilen yerel rom kullanılarak ortaya çıkan lezzetli kokteyllerle doludur.

Yunanistan

Yunan adalarının her türlü bütçeye sunacağı bol miktarda çeşit var. UNESCO Dünya Mirası Alanlarında yer alan 17 anıtın yer aldığı bu ülkede kültürel anlamda büyük katkılar yaşayacağınıza emin olabilirsiniz.

Yunan mutfağı da sizi hayal kırıklığına uğratmaz: Yöre spesiyaliteleri, lezzetler ve aromalar arasında duyusal yolculuklardır; Yunanlılar nefis aromatik otlar ile baharatları bilge basitlikte birleştirmek konusunda eski bir bilgiye sahiptir.

Büyük bütçelerle ödemeler yapmadan da mükemmel bir tatil için çok çeşitli malzemeleri yine bu ülkede bulacaksınız. Güneşle şenlenen plajlar, ucuz yerel tavernalarda şaşırtıcı yiyecekler, mitoloji, kültür, canlı tatil yerleri ve gece partileri!  Hepsini Yunanistan’da bulabilirsiniz. 6 000 ada ve adacık arasında kendinize en uygununu bulacaksınız.