Üsküp Gezi Rehberi

tarafından
165
Üsküp Gezi Rehberi

Üsküp’e ziyarette bulunmak isteyen kişiler için kentte oldukça zengin bir seçenek mevcut. Gezip görülecek yerin fazla olması, Üsküp ziyaretlerini daha renkli kılıyor. Şehrin başkent olması bu konuda büyük bir avantaj sağlarken, tarihi açıdan da oldukça farklı bir dönem geçiren Üsküp bu bakımdan zengin bir yapı topluluğuna sahip.

Üsküp’te Nereler Görülmeli?

Üsküp denildiğinde akla ilk gelen yerlerden birisi olan Taş Köprü’dür. Kent için büyük bir öneme sah olan Vardar Nehri, üzerindeki Taş Köprü’yle de özel bir yere sahip olmayı başarmıştır. Köprünün Türkiye için önemi ise Fatih Sultan Mehmet tarafından köprünün 1451 yılında yaptırılmış olmasıdır. Yıllardan beri korunarak günümüze kadar gelmeyi başaran Taş Köprü, şu anda bölgenin sembollerinden birisidir.

Şehirde dikkat çeken bir diğer yer ise Üsküp Kalesi. Yüksek ve merkezi bir yerde olması sayesinde kentin genel bir şekilde görülmesini sağlayan Üsküp Kalesi, üstelik tarihi kalıntılarıyla da görülmeye değer yerlerden birisi. Kentte Müslüman izlerinin çokça görüldüğü rahatlıkla söylenebilir. İsa Bey Cami de bunlardan birisi. Selçuklu Döneminden kalan İsa Bey Camisi’nin değeri kent için oldukça fazladır.

Kentteki bir diğer sembol ise Makedonya Takı. 2011 yılında yapılan ve yeni dönemin eserlerinden birisi olan tak Makedonya’nın bağımsızlığını sembolize eder.  Merkezi bir yerde bulunan tak aynı zamanda bir buluşma noktası olarak da kullanılır.

Şehirde Osmanlı Devleti’nden kalma bedestenler, hanlar, camiler görülmeye değer yerler arasındadır.  Hristiyanlık döneminden ise Rahibe Teresa Evi ve Milenyum Haçı gibi yapılar günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.