Uzun Ve Sağlıklı Bir Uçuş İçin 10 İpucu

tarafından
103
Uzun Ve Sağlıklı Bir Uçuş İçin 10 İpucu

Yaz ayları yaklaştıkça tatil planları da devreye girmeye başlar. Şayet yapacağınız seyahat uzun mesafeliyse, sizler için bu uçuşlarda yapmanız gerekenleri derledik.

Uzun ve sağlıklı bir uçuş ve ucuz uçak bileti için sitemizi takip etmeyi unutmayın.

Uzun ve sağlıklı bir uçuş için ipuçları

  1. Mikroplara karşı önleminizi alın

Her toplu taşıma aracı gibi uçak da steril ortama sahip değildir. Hatta yapılan araştırmalara göre, uçaklarda antibiyotiklere karşı dirençli bakteri tespit edilmiştir. Bu bakteri, sizler için ciddi sorunlar oluşturacak pek çok enfeksiyona neden olmaktadır. Bunun için yanınızda bulundurmanız gereken bir takım materyaller olmalıdır. Bunlar; anti-bakteriyel jel ve mendillerdir. Yanı sıra cam kenarını tercih etmek de sağlık açısından daha avantajlıdır.

  1. Damar tıkanıklığını önlemek için hareket edin

Uçaklarda genelde hava basıncının azalması durumu olduğundan, sabit ve uzun süre oturmak kan dolaşımına olumsuz etki etmektedir. Özellikle hamile ve yeni ameliyat olan kişilerin bu konuda daha fazla hassasiyet göstermeleri gerekir. Bunun için kan sulandırıcı ilaçlar ve varis çorabı yarar sağlar. Yolculuk sonrasında iner inmez yürümenizi tavsiye ederiz.

  1. Jet lag olmamak için önlemler alın

Jet lag; yolculuk bitiminde uyku bozukluğu, yorgunluk ve halsizlik anlamına gelir. Bu durum kaçınılmazdır. Ancak en aza indirmek mümkündür. Bunun ilki uçuştan önce güzel bir kahvaltı ve bol su tüketimidir. Aynı zamanda uçuş süresince de sıvı tüketimine dikkat edilmelidir. Bunun yanında, uyumada güçlük çekerseniz bir doz melatonin etkili olacaktır.

  1. Cildinizin kurumasına ve yaşlanmasına engel olun

Uçak kabinlerinde artan basınçtan dolayı nem oranı düşüktür. Bu durum cildinizde kuruluğa yol açabilir. Bunun önüne geçebilmek için, yanınızda güneş kreminizi götürmelisiniz.

  1. Şişliklerden kurtulmanın yolları

Yolculuk esnasında uzun süre yerinizden kalkmadığınızdan dolayı ayak ve ayak bileklerinizde şişlikler meydana gelebilir. Bunu gidermenin en etkili yolu hareket ve yapacağınız egzersizlerdir. Bunun yanında yanınızda küçük atıştırmalıklar da iyi gelebilir.

  1. Soğuk algınlığına neden olan burnunuzu koruyun

Burundaki mukus, içeriye mikropların girmesini engeller. Fakat yolculuk esnasında bu yapı buharlaşır ve burun savunmasız kalır. Bu yüzden yapılması gereken, etrafına vazelin sürerek onu koruma altına almaktır.

  1. Çantanızda atıştırmalıklar bulundurun

Atıştırmalıklardan kastımız sizler için sağlıklı olan yiyecekler. Örneğin; fındık, ceviz, badem ve incir. Bu atıştırmalıklar, eğer verilen ikramlar size hitap etmiyorsa, kolaylıkla açlığınızı yatıştıracaktır.

  1. Mide ve bağırsak sağlığınızı koruyun

Havanın basıncı arttıkça mide ve bağırsaklarınızda gaz meydana gelir. Yolculuktan 3 gün önce bu durumu önleyecek besinler tüketmelisiniz. Bunlar; havuç, ahududu ve yoğurttur. Bu sayede gaz ve şişkinliklerden kurtulabilirsiniz.

  1. Vücudunuzun su kaybetmesine izin vermeyin

Bol su tüketmek her halukarda olduğu gibi, yolculuk için de oldukça önemlidir. Havaalanından geçer geçmez bir şişe su almanızı tavsiye ederiz. İkram edilen alkol ve kafein yerine uyu tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

  1. Dağılan saçlarınızı kontrol altına alabilirsiniz

Basınç faktörü birçok şeyi etkilediği gibi, saçlarınızı da etkiler. Bunun yanında saçlarınızın elektriklenmesine yol açan bir diğer etken de koltuğa sürtünmesidir. Bundan kurtulmanın yolu çantanıza bir saç spreyi ve saç fırçası atmak olacaktır.